Dini Soru / Sorular / Cennet ve cehennem hakkında bilgi

Cennet ve cehennem hakkında bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Cennet ve cehennem hakkında bilgi

Soru

Selamun aleyküm.

İlk sorum: Cennette neden madde ile mükafatlandırılıyoruz? Yani maddeden kastım, bazı katlarda her yer altın, bazı katlarda her yer gümüş olacak deniliyor. Fakat bize şu an yaşadığımız dünyada Altın, Gümüş gibi gösterişli şeylerden uzak durmamız söyleniyor. Mütavazı olmamız söyleniyor.
Aynı şekilde Cennette büyük evlere, büyük bahçelere sahip olacağımız söyleniyor ama yine bu dünyada gösterişten uzak yaşamamız söyleniyor.

İkinci sorum: Cehennemde neden canımız acıyarak ceza çekiyoruz?

Üçüncü sorum: Bazı kişiler televizyonda dini program yapan insanların aldığı büyük paraların (600.000 tl gibi) haram olduğunu söylüyor. Bunun doğrusu nedir?
Sonuçta bu kişi senelerini dini öğrenmek ve onu anlatmak için harcamış. Yani emek sarf etmiş. Karşılığında para alması yanlış mı?
Aynı şekilde camideki hocalarımız da senelerini dini öğrenmek ve öğretmek için harcamış, onların aldıkları paralar da haram mıdır?

Cevap

Aleykum selam kardeşim.

1. cevap: Dünya bir imtihan yeridir ve ve geçicidir. Buradaki yasaklar orada yoktur. Elbette orada günahta yoktur ve ahlaksızlık işleme durumu da yoktur. En güzel ve en şaşaalı nimetler neyse ve hatta çok daha fazlasını orada kullanmak üzere biz kullarına Allah verecektir. Dünya çalışma yeri, ahiret ise karşılığını alma yeridir.

2. cevap: Ahirette cehenneme girenler günahların karşılığı olarak azap edileceklerdir. Azap türlü türlü olacaktır. Bu vücuda olacağı gibi psikolojik anlamda da azap çeşitleri olacaktır.

3. cevap: Elbette haddini aşmadan bazı harcamaların ve emeklerin karşılığı alınabilir ama bu konuda haddi aşmak, israfa ve gösterişe kaçmak asla caiz değildir. Camilerdeki imamların durumları böyle değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Cennet nasıl bir yer

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Nasl psikolojik olarak da azap olacak hocam Ben cehennem denilince direk aklıma Ateş te bütün vücudunun yanması ve azap çekip kül gibi olacağım geliyor ibadetlerimi yapsam da yine hata yapıyorum yaşamak çok zor yaaa

  2. Kullarının günah işledikten sonra tövbe etmelerinden Allah hoşnut olur. Elbette zor olacak ki imtihan olsun. Karşılığında alacağımız mükafat sonsuzdur öyleyse sabırla ve inatla mücadeleye devam edeceğiz. Cehennem azabında yanan vücut tekrar yenilenecek ve bu durum sürekli tekrar edecek. Zebanilerin korkunç olması, korkunç sesler çıkarmaları ve cehennemin dehşet verici görüntüsü ile çıkaracağı sesler psikolojik olarak perişan olmaya ve helak olmaya yeterde artar bile. Allah bizleri muhafaza eylesin. Amin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.