Dini Soru / Sorular / Cennet ve cehennem ile ilgili ayetler ve hadisler

Cennet ve cehennem ile ilgili ayetler ve hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Cennet ve cehennem ile ilgili ayetler ve hadisler

Soru

Cennet ve cehennem ile ilgili ayetler ve hadisler nelerdir hadis ve ayetleri gösterir misiniz

Cevap

bir Müslümanın ameli iyi ise cennet ona bir ödül olarak verilecek, eğer bir kişinin ameli kötü ise cehennem ona ceza olarak verilecektir. Bunu doğrulayan bir çok ayet ve hadis bulunmaktadır.
Cennet ile ilgili birkaç ayet;
– Allah’tan korkanlar, elbette cennetlerde ve pınarların başındadırlar. (HİCR/45) – Allah mümin erkeklere ve mümin kadınlara, altlarından ırmaklar akan cennetler vaad buyurdu. Orada ebedi kalacaklardır. Hem de Adn cennetlerinde hoş meskenler vaad etmiştir. Allah’ın rızası ise hepsinden büyüktür. İşte asıl büyük kurtuluş da budur. (TEVBE/72)
Cehennem ile ilgili iki ayet;
– Ateşin üstünde durdurulduklarında onları bir görsen; derler ki: “Keşke (dünyaya bir daha) geri çevrilseydik de Rabbimizin ayetlerini yalanlamasaydık ve mü’minlerden olsaydık” (6/27)
– Rablerinin karşısında durdurulduklarında onları bir görsen: (Allah) “Bu, gerçek değil mi?” dedi Onlar: “Evet, Rabbimiz hakkı için” dediler (Allah) “Öyleyse inkâr edegeldikleriniz nedeniyle azabı tadın” dedi (6/30)
Cennet ile ilgili iki hadis;
– Ebu Sa’îdi’I-Hudrî radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Cennette bir karışlık yer (ebedi olduğu için, fani olan) küre-i arz ve üzerinde bulunanlardan -dünya ve içindekilerden- daha hayırlıdır.” Sehl – — İbnu Sa’d radıyallahu anh anlatıyor: “Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Cennette bir kamçılık yer (ebedi olduğu için, fani olan) dünya ve içindekilerden daha hayırlıdır.”
Cehennem ile ilgili iki hadis;
– Ebu Said el-Hudri radiyallahu anh anlatiyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Veyl, cehennemde bir vadidir. Kâfir orada, kirk yil batar da dibine ulaşamaz.”
– ibnu Mes’ud radiyallahu anh anlatiyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Kiyamet günü cehennem, yetmişbin yulari oldugu halde getirilir. Her yularinda, onu ceken yetmişbin melek vardir.” “Kiyamet günü Arz toptan O’nun bir kabzasidir (tam tasarrufundadir). Gökler de O’nun sag eliyle dürülmüşlerdir” (Zümer 67) âyetinden sormuş ve: “Bu sirada insanlar nerede olurlar (ey Allah’in Resûlü)” demiştim. Aleyhissalatu vesselam: “Cehennem köprüsünde!” cevabini verdi.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.