Dini Soru / Sorular / Çirkinim diye alay ediyorlar

Çirkinim diye alay ediyorlar

Sponsorlu Bağlantılar

Çirkinim diye alay ediyorlar

Soru

Merhaba hocam..ben 17 yaşında bir kızım.. burnumun şekli nedeniyle çirkin görünüyorum.. Kız arkadaşlarım tarafından dışlanıyorum. Kimse bana hal hatır sormuyor, sınıfımda ben hariç diğer kızlar kendi aralarında etkinlikler yapıyorlar hiç birine davet edilmiyorum. Çirkin olduğum için erkeklerden hakaret yiyorum.. Aklıma geldikçe ağlıyorum psikolojim bozuluyor içime kapanıyorum en çoşk da Rabbime dua ediyorum ileride bu davranışlar estetik yaptırmamı gerektirirse bu günah olur mu hocam? Lütfen cevap verin.

Cevap

Merhaba kardeşim. Bu dünya bir imtihan. Biz imtihandayız. Herkesin imtihanı farklıdır. Gece ve gündüz imtihan edilmekteyiz. Kimi zenginliği kimide fakirliği ile imtihan edilmektedir. Allah bazen vücudumuzla bizleri imtihan etmektedir bazende ailemiz ve çevremizle imtihan etmektedir.Sıhhatlisi hastası, güzeli çirkini imtihandadır. Burada var olma sebebimiz imtihan olduğuna göre, dışta kalan kimse olamaz. Kimse yaratılış tarzını seçme hakkı ile yaratılmadı. Allah diledi ve dilediği gibi yarattı. İman etmek, Allah’ın varlığını kabul etmek olduğu kadar, O’nun her yaratma tarzını da kabul etmektir.

Buna göre şu noktaları yeniden düşünebiliriz:

a- Güzellik neye göre belirlenecek, kimin gözünün gördüğüne güzel diyeceğiz? Güzellik insandan insana, bakıştan bakışa değişkendir. Afrika’da ‘güzel’ ile Asya’da ‘güzel’ aynı anlamları ifade etmez. Simsiyaha da güzel denebilir, bembeyaza da güzel denebilir. Güzellik nisbîdir; insandan insana, toplumdan topluma, gözden göze değişir. Bunu birinci hakikat kabul edelim. Buna göre de teyzelerin ve komşuların sadece içlerindeki özentileri, kendilerinde göremediklerini veya gördüklerini zannettikleri çehreleri dillendirmektedirler. Eğer dikkat edersen, birilerine güzel diyenler ‘benim gibi güzel’ demezler de ‘güzel’ demekle yetinirler. Asıl gizli sıkıntı ise kendilerinde bulamadıklarını başkalarının derisinde görmeleridir. Bir genelleme yapmıyoruz ama iki yeğeninden birine diğerinin yanında incitecek bir lisanla güzellik/çirkinlik takdir edenlerin yorumlanabileceği başka bir kalıp yoktur.

b- Siz emsallerinize göre kendinizi çirkin kabul ettiğiniz için sıkılıyorsunuz. ‘Çirkin’ bile denemeyecek kadar özürlü/engelli yaratılmış emsallerinize göre siz kıyas edildiğinizde, onlar kendilerini nasıl yorumlamalıdırlar acaba, ne dersiniz?
Rableri onları burunsuz, kulağı uzun, çenesi eğri, eli tutmaz, idrar yapamaz ve benzeri binlerce engelle yarattı.
Onlar hayata nasıl bakmalılar, ne dersiniz?
Yoksa ben sadece kendimi hesap ederim mi diyeceksiniz? Neden hayata, insan tiplerinin ve hayat fırsatlarının toplamını dikkate alan ortalama bir gözle bakmıyoruz da sadece aynada kendimizi görebileceğimiz açıdan bakıyoruz ki?
Rabbimiz herkesi bir çeşit imtihan edecekse eğer, kimini doktorların çok yaşamaz dedikleri bir hastalıkla kimini de sizin gibi ‘çirkin’ yaftasına mahkûm edilmek istenen bir yapıda yarattı. Razı olanın kalbindeki engin huzuru başka bir yerde bulamayacağınızı bilin. Allah’a razı olmak sadece çaresiz ölüm yatağına yatarken değildir. İşte siz, iyi bir razı olmak/olmamak imtihanındasınız.

c- Hayatı bugün için mi yaşıyoruz biz? Ahiret hatta ahiretten önce burada bulunduğumuz sürece mutlu olacağımız geniş bir yelpaze değil midir beklentimiz? Güzel olduğu perçinlenen nice kızlar veya erkekler, mutluluğa en çok muhtaç oldukları zamanlarında ölüme rahmet okuyacak sıkıntılar çekmediler mi? Güzelliklerine bakıp onlarla bir araya gelenler daha sonra, onların güzellikleri bir nedenle kaybolunca eriyen karın ardından çamurlu yollarda yürüyenler gibi sempatisini kaybetmiş olmanın zilletini yaşamadılar mı?
Eldeki dondurmanın eridiği gibi eriyen bir güzellikle, hayat ilerledikçe artan bir olgunluk ve insanlık karşılaştırılabilir mi acaba?Evet, güzel olmak ya da insanların güzel dediği biri olmak iyidir hoştur ama kaybederken güzellerin kaybı, güzel olmayanların kaybından daha fazladır.

d- Size nihaî olarak şu nebevî öğüdü salıvereceğim, bir hayat ve saadet ilkesi olarak bunu avucunuzun içine yazın:
‘Dünyalık değerleri ele alırken kendinden daha aşağıda olanlara bak. Ahiret değerlerine bakarken de senden yukarıda olanlara bak!’
Bu kadar.
Sakın üzülme..
O, güzel diye şişirilenleri belki en önce şişirenler terk edecek, bilesin ve inanasın buna.
Sen ise dondurma gibi erimeyen değerlere sahip olmaya bak. Mevcut durumunu Rabbinin sana bir imtihanı gibi gör. Kömürden, bütün karalığına rağmen enerji üretmeye bak sen. Kara madenden parlak güzellikler üret. İmanın varsa sen bir harikasın. İmanın yoksa sen kendine bile bir tuzaksın. Üç gün çirkin ol, ebedî güzel kal. İnsanlar mezarlarda çürümek için yaratılmış cesetlere tapınsın varsın, sen ebedî cennetlere koş.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Güzellik, cirkin bir kizim dislaniyorum

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Bakin tamam ama cirkinlik psikolojisi diye birsey var ve olsen kurtulamiyorsun insanlarin laflari dislamalari yani bu durumda insan estetik yaptiramaz mi toolummicine girdiginde alay etmeler bizzat sahit oldum adamin burnu buyuktu ve herkes bakip bakip guldu tamam ayip gulenin bizim elimizde degil ama hep boyle dislansin mi sonra aile kurmak mutlu olmak evlenmek cirkinin hakki drgil mi kimse begenmese herkrs sizden kacsa cok kotu bindurum.cok ve hayat asla boyle gecmez heleki inyedi yasinda yirmi yasindaki gencecik fidanlar icin..hetsry insan ivin ama insan bazen uzulmekten rabbine bile yonelelemio bilemioyz ki bu estetik gunah mi bu durumda

    • Değerli kardeşim. Evet anlattıkların hakikaten doğru ve yerinde bilgilerdir. Lakin bu hayatın bir imtihan yeri olduğunu ve her kişinin imtihanının çok farklı olabileceğini unutmayalım.

      Günümüz alimlerinden bazıları eğer çok ciddi psikolojik rahatsızlığa neden oluyorsa bunu bir mazeret kabul edenler vardır. Ancak bu sadece bir fetvadır biz tavsiye etmiyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.