Dini Soru / Sorular / Çocuğu bilerek düşürmek

Çocuğu bilerek düşürmek

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğu bilerek düşürmek

Soru

Merhaba. Türkçesini bilmirem ama soyle anlatim hamile kaldigini ogrendiyinde cocugu bilerek dusurtmek .men 2 kere hamileliyimde ilac alarak cocugu dusurdum.ama kimseye bilerek yaptigimi soylemedim.ama sonra cox buyuk gunah oldugunu esitdim.cox rahatsiz oldum.ginahlarim azmis gibi bununda mi cezasini cekecem ?gunahimi temizlemek icin ne yapa bilerem bu saatdan sonra?

Cevap

Merhaba kardeşim. Allah sizi affeylesin. Çünkü bu büyük bir günahtır. Çocuk canlı hale gelen bir cenine ruh geldikten geldikten sonra bilerek düşmesine sebebiyet vermek haramdır. Cenine ruh gelmeden de yapmak büyük bir sorumluluktur. Canlı bir ceninin düşmesine sebebiyet veren kimseye bu anne veya baba olması arasında bir fark yoktur gurre kefareti vermek icap eder.

Gurre kefareti kısaca şöyledir:
Hanefî mezhebine göre bunun miktarı, diyetin yirmide biri olan beş deve veya 5o dinar (200 gr. altın) ya da 500 dirhem (1400 gr. gümüş) dir. Eğer cenin ikiz yahut üçüz olursa, diyet de ceninin sayısına göre katlanır. Ödenecek gurre miktarı ceninin erkek veya dişi olmasına göre değişmez. Bu durum kaç defa tekrar edilmişse o kadar sayıda gurre kefareti vermek gerekir.

Bu kefareti vermeye gücünüz yoksa ciddi bir şekilde tövbe etmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: bilerek bebek düşürmek

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

11 Yorumlar

 1. Anladım teşekkür edirem. Bir sorum daha olacaqdi. Yine türkçesini bilmirem. Çocuk olmaması için yumurtalığa bir şey koyuyorlar onu kullanmaq günah mı?

 2. Çocuk olmaması için kadın veya erkek geçici önlemler alabilir. Ama kadın veya erkeğin kordon bağlamak şeklinde tarif edilen tamamen kalıcı bir müdahale helal değildir.

  Geçici bir yöntem olan ve herhalde sizinde sormak istediğiniz kadının rahmine takılan spiral ise caizdir yani yapılabilir. Ama bunun takılması kadının avretinin görüleceğinden dolayı birincisi mutlaka kadın doktor olmalıdır. Aslında zaruret yoksa kadın doktor bile olsa ağır avret yerine bakmak yinede caiz değildir. Bu konuda dikkatli olduktan sonra spiral kullanılması caizdir.

 3. Hocam çocuk anne rahminde 2-3 mm lik bir nokta durumda ise yinede mi alınması caiz değil?

 4. Değerli kardeşim, sizlere bu konuda bildirilen fetvaları sunmakla yetineceğiz ve sizi kararınızla bırakacağız.

  Hanefî mezhebinde:

  Bu mezhepte, 120 günden sonra cenînin imhâ edilmesi ve düşürülmesinin câiz olmadığı hükmünde ittifak edilmiş, daha öncesi ile ilgili olarak da iki farklı görüş ortaya çıkmıştır. Birinci görüş bunun câiz olduğudur. Câiz diyenler bu konuda zikredilen hadîslere dayanmış, 120 günden önce henüz çocuk olarak bir şeyin yaratılmadığını, mevcûdun insan olmadığını, kan, et gibi bir şey olduğunu, organlarının belirmediğini ileri sürmüşlerdir (İbn Âbidin, III, 176; İbn el-Hümâm, II, 495).

  Bununla birlikte diğer üç mezhepteki alimlerin önemli bir çoğunluğu ile hanefi mezhebinden bazı alimlerinde görüşü esas kırk güne kadar caiz olduğudur ve kırk günden sonra ise haram kabul edilmesidir. (Prof. Dr. Hayrettin Karaman)

 5. Bilgileriniz için sağolun. Bir sorum daha olacaq. Men evliyem. Annem dünürlerini sevmir ve surekli onlardan giymet etmemi istiyor. Men etmek istemirem ama sonra benden küsüyor. Yüzünüde sıkça görmediğim ucun küs kalamıyorum, evde rahat olamıyorum. Mecbur ona hoş olsun diye qeybet (dedi kodu sanırım) ediyorum. Hocam bundan nasil qurtula bilerem? Ne yapmam lazımdır?

 6. Değerli kardeşim. Her zaman soru sorabilirsiniz biz çok memnun oluruz. Ben anladığım kadar anneniz gıybet yani dedikodularını yapmak istiyor ama siz istemiyorsunuz..

  Anneyi memnun etmek çok önemli ama günah işlemek konusunda değil. Anne veya baba bir günaha sebep oluyorsa bu konuda onları dinlememek gerekiyor. Anne kırılsa bile siz önce Allah’ı düşünmelisiniz yani her zaman önce Allah sonra anne ve baba gelir. Bundan kurtuluş ancak öyle yapmakla olur ve ona bunun haram olduğunu anlatmakla olur. Çünkü birinin gıybetini etmek büyük bir günah ve kul hakkıdır. Anne istese bile siz onu yapmayın.

  Eğer sorunuzu yanlış anlamışsam lütfen tekrar sorar mısınız. Allah’a emanet olun.

 7. Sorumun cavabini aldim Hocam.cox sag olun.

 8. Salam Hocam. Bir sualimda olacaqdi. Nasil söyleyeyim , açık yerde yani gök yüzünde ay, yıldız olduhu yerde aff edersiz tuvaletini yapmak günah mı?

 9. Selamun aleykum. İmkan ölçüsünde etraf kapalı alanda tuvalet yapmak doğru olanıdır. Eğer imkan yok ise korunabildiği kadar kendisini korumalıdır. Ay, yıldız ve güneşin olmasından bir sakınca yoktur. Sadece önünü ve arkasını kıbleye dönmemek lazımdır yani haram olmasa da mekruhtur. Mekruh demek sünnetin tersi demektir.

 10. Sunnetin tersi ne demekdir ki

 11. Sünnetin tersi, yani sünnetin yapılmaması veya sünneti terketmek anlamında.

  Sünnet ise; peygamber efendimiz aleyhisselamın söz ve fiillerine denir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.