Dini Soru / Eğitim / Çocuğun Dini Eğitimi Nasıl Olmalı

Çocuğun Dini Eğitimi Nasıl Olmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Eğitim anne karnında başlar sözü her ne kadar doğru olsa da eksik bir sözdür. Aslında eğitim evliliğe adım atmadan eş seçimi ile başlar.

Eğitim açısından konumuzun önemini anlamak için şu hadisi şerifi iyi anlamamız icap ediyor:

Hepiniz çobansınız ve hepiniz sürüsünden sorumludur. Devlet başkanı da bir çobandır ve sürüsünden sorumludur. Erkek ailesinin çobanıdır ve sürüsünden sorumludur. Kadın kocasının evinin çobanıdır ve sürüsünden sorumludur. Hizmetkâr efendisinin malının çobanıdır, o da sürüsünden sorumludur. Netice itibariyle hepiniz çobansınız ve hepiniz sürüsünden sorumludur.” (Hadis)

Çocukalrımızın eğitimi noktasında alınması gereken tedbirleri maddeler halinde izah edelim:

1- Aile bağları güçlendirilmeli

Anne ve baba, çocuklara örnek olmalıdır.

Çocuklar, her türlü sıkıntılarını ve problemlerini öncelikle anne ve babalarına açabilmelidirler. Problemler ilk defa aile büyüklerince değerlendirilmelidir.
2- Arkadaş gruplarına dikkat edilmeli

Devamlı kontrol altında tutulmalı. Kötü arkadaş grubundan mutlaka soyutlanmalı.

3- Okulla işbirliğine girilmeli

Okulla beraber çözümler üretme yoluna gidilmelidir.

4- Müslüman Cemaat ile birlikte hareket edilmeli

Millî ve manevî değerlerimiz aktarılmalı, inanç boşluğuna düşmemeleri için doğru ve sağlam din eğitim-öğretimi verilmeli.

Allah (cc) ve Rasulünün (sav) emir ve tavsiyelerine uyulmalı.

5- Boş zamanlarını iyi kullanma alışkanlığı kazandırılmalı

Kitap okuma, spor, gezi, gözlem, araştırma, program organize etme gibi faydalı hobi ve meşguliyetlerle ilgilenmesine ortam hazırlanmalı.

6- Mutlaka bir meslek veya ticaret sahasına yönlendirilmelidir.

Soru

Selamun aleykum hocam. Ben 2 cocuk annesi (biri 3 buçuk yaşında diğeri 11 aylık) çocuklarıma iyi bir dini eğitim vermek istiyorum rabbimin izniyle. Ben Almanya da yaşıyorum ve biliyorsunuz noel ile ilgili kutlamalar oluyor ana sınıfında programlara katılmasamda biraz olsa müziklerini ezbere öğreniyorlar… Ben bir model olarak namazımı kılarım elhamdulillah elimden geldiğince iyi ahlaklı olmaya çalışıyorum. Mesela yalan söylemem kızıma..v.s ama maalesef bazen sesimi yükseltebiliyorum sabırsızca davranıp güzel konuşmuyorum, hele ki ev işim bitmediğinde daha çok agresif olabiliyorum… Çocuklarımla nasıl kaliteli rutin oluşturabilirim? Bu yaşta nasıl bir dini eğitim verebilirim kısa bir sureyi biraz biliyor ama bana fikir lazım, şimdiden Allah emeğinizi boşa çıkartmasın hem bu dünyada ve ahirette güzellikler nasip etsin… Allah’a emanet olun!

Cevap

Aleykum selam hanım kardeşim. Allah çocuklarınızı size ve İslama bağışlasın birer salih evlat eylesin inşaallah. Bizim yarınımız ve geleceğimiz olan evlatları yetiştirmede en büyük vazife annelerindir. Bunun farkında ve şuurunda olan biri olarak bu konuda kendinizi geliştirmelisiniz. Size bir kaç başlık vereceğiz siz bunların içini doğru bir şekilde doldurarak eğitmeye çalışmalısınız. Elbette eğitimi bir kaç paragrafla izah edebilecek değiliz sürekli bilgi, eğitim ve örnek olamada dikkatli davranmaya çalışın. Hem anne hemde baba olarak bu konuda sorumlusunuz. Almanya’da 15 sene eğitim vermiş birisi olarak bu tür sıkıntıları çok iyi biliyorum. Siz elinizden geldiğince değerlerinize sahip çıkın, çocuklarınızı bilgilendirin, çocuklarınıza karşı sabırlı olun. Yaşlarına göre değişmekle birlikte şu hususları göz önünde bulundurun:

– Çocuklara Cenneti Olan Allah’ı Anlatmalıyız.
– Allah’ın varlığını onların anlayacağı şekilde anlatmalıyız.
– Çocuk eğitiminde davranışlarımız sözlerimizden daha etkilidir.
– Korkutarak Değil, Sevdirerek Eğitmeliyiz.
– Sorulara Çocuk Mantığı ile Yaklaşmalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Niçin İmtihan Oluyoruz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kuranı kerim niçin parça parça indirilmiştir açıklayınız

Sponsorlu Bağlantılar Kuran parça parça indirilmiştir. Bunun nedeni; o günün şartları ne ise Allah ona …

Oğlum okula gitmek istemiyor ne yapabilirim

Sponsorlu Bağlantılar Soru Oğlum okula gitmiyor ilk okul bi hafta gitti ondan sonra evde gidicem …

Bir yorum

  1. Çocuğun dini eğitimine maalesef gereken ilgi gösterilmiyor halbuki dünyası için verilen emek kadar en azından dini içinde verilmelidir ama maalesef değerlerimiz değişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.