Dini Soru / Sorular / Çocuğun üzerine edilen yemin nasıl bozulur

Çocuğun üzerine edilen yemin nasıl bozulur

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğun üzerine edilen yemin nasıl bozulur

Soru

Olay bayağı uzun aslında….evliyim ve bir çocuğum var eşim ile ilgili sürekli kafamı kurcalayan soruyu tam da muhatabına sordum. benim için hiç kolay olmadı. direk sordum fakat ikisi de aynı cevabı vermediler. birinden biri yalan söylüyor. bu kez eşim le ilgili soru işaretlerim çoğaldı. o kişi ile de konuşurken anlatması için yemin ettim. hiç kimseye söylemeyeceğim Dedim. Çocuğumun üzerine yemin ederim dedim. bunun gibi şeyler söyledim. çok samimi ve ciddi idim. velhasıl aldığım cevap beni yıktı. Allah beterinden ve de tekrarından korusun. bu kez iç çekişmem bitmedi. neyse ben bunu eşime anlattım. o da iftira var dedi. ama ben tabi ki yine kim doğru söylüyor bilemedim. ALLAHA havale ettim onları. her ikisi de evli. her ikimizin de çocuğu var. yüzleşmelerini istedim bu kez hiç kimsenin huzuru bozulmasın diye içine attım yine. ancak hiç unutamıyorum aklından çıkmıyor. kim doğru söylüyor. her ikisi de benim varlığımı bile bile beni üzdüler. resmen aldatıldım. bu bana o kadar ağır geldi ki ayrılmak bile istedim ama eşimi gerçekten çok ama çok seviyorum. o benim gözümün nuru gönlümün huzuru. bana diyor o zaman evli değildik. evli değildik evet ama ben senin hayatında var idim ….resmen kandırıldım. işte bu benim çok ağırıma gidiyor. bana diyor nefsime uydum ben gerçekten o insan dan nefret ediyorum. aslında konu o kadar derin ki…anlattıkça anlatasım geliyor. Çünkü hiç kimseye anlatamıyorum hiç kimse üzülmesin hiç kimsenin huzuru bozulmasın diye. eşimde beni çok seviyor. ama geçmişte yaşanılan bir hata beni hep zorluyor. velhasıl ben yeminimi bozdum eşime anlatarak. diğer türlü eşimden nefret edebilirdim çünkü. yemini mi bozduktan sonra hatta çocuğumu üzerine. Yemin ettikten hemen sonra benim çocuğum da değişiklikler oldu çok huysuz oldu çok ağlamaya başladı hırçınlaştı.. Ben zaten çok pişman oldum. oruç ta tutacağım. bana ne gibi öneri de bulunursunuz. yani çocuğumun üzerine ettiğim yemin yavrumu nasıl etkiler. hakkınızı helal edin hayırlı geceler…

Cevap

Değerli kardeşim. Allah size ve ailenize huzur versin. Farkında ve şuurunda hareket ediyorsunuz bu zaten anlaşılıyor. Siz eşinizi ve eşinizde sizi çok seviyor ve artık ona bu konularda kesin güveniyorsanız öyle bir karar vererek Allah’a tevekkül edin ve çokça dua edin.

Çocuk üzerine ettiğiniz yemininiz ise zaten sahih ve geçerli bir yemin değildir Çünkü ancak Allah adına edilen yeminler geçerlidir onun adı dışında hiç bir canlı veya cansız üzerine edilen yemin geçerli olmaz, ancak günah işlenmiş olacağından dolayı tövbe etmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: çocuğunun üzerine yemin etmek nasıl bozulur, çocuğun üzerine edilen yemin nasıl bozulur, birinin üstüne yemin etmek nasıl bozulur, çocuğun üzerine yemin etmek, cocugun ustune yemin etmek, yemin nasıl bozulur, çocuğu üzerine yemin etmek

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

11 Yorumlar

 1. annem bir daha sigara içmemem için kendi üzerine “eğer bi daha içersem en kısa zamanda annem ölsün” dedittirdi ama ben dayanamayıp içtim korkuyorum bişey olur mu?

  • Bu bir bedduadır ve kabul edip etmemek Allah’a aittir. Artık yapabileceğin tek şey tövbe istiğfar etmek ve Allah’a sığınmaktır.

   Bedduayı böyle şeyler için etmek asla doğru değildir.

 2. Benim eşim annemlere küfür ediyor bende bir daha annemi babamı ağzına alırsan küfür edersen çocukların ölüsünü öpeyim seni bosarim dedim ve yine küfür etti ne yapmam lazım bu yeminini için

  • Bu bir yemin değildir. Bu bir bedduadır. Bu sözünden dolayı tövbe istiğfar etmelisin. İnsanın kendisine veya sevdiklerine beddua etmesi asla doğru bir şey değildir.

 3. Çok sinirlenerek iki çocuğumun ölüsünü göreyim dedim eşime sonra çok pişman oldm aslında içimden gelen bir duygu olmadı o an dilime öyle geldi çok günahkar oldum farkındayım ama bu yemin gecerlimidir napmalıyım

  • Bu söz için tövbe istiğfar et. Bu beddualar çok çirkin ve tehlikelidir. Ama tövbe edeni Allah affeder. Buda sana bir ders olsun ve bir daha böyle bir şey dememelisin.

 4. Ben dogmamis cocugum uzerine yemin ettim ama sonra cok pisman oldum esimle cok tartistik onu uzdum. Ben de onu birdaha uzmeyecem diye dogmamis cocugumun uzerine yemin ettim. Bu yeminimi nasil geri alirim nazil bozarim

 5. Bende yeni hamile olduğumu öğrendim fakat sigara içiyorum araştırma yaptm biraz çocuğa çok zararlı olduğunu öğrendim çocuğumun ölüsünü goreymki icmicem dedim ama içmeyelide 3 gün oldu birden kestim bozamiyorumda korkuyorum ne yapmam gerek bunun için bazıları 3 gün oruç tut diyo bazıları 10 fakiri doyur diyo bazıları ise kefaret parası ver diyo ama ben artık cesaret edip içemiyorum yani içersem bişeyde olursa kendimi affetmem acil cevap ???

  • Senin bu dediğin şey yemin değil bir bedduadır. Beddua etmek gerçekten böyle durumlar için çok yanlıştır. Bunun için tövbe istiğfar etmek gerekir. Ama sen içmemeye devam edersen hem sana hemde bebeğine daha hayırlı ve sağlıklı olur Allah’ın izniyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.