Dini Soru / Sorular / Cuma namazı kadınlara farz mı

Cuma namazı kadınlara farz mı

Sponsorlu Bağlantılar

Cuma namazı kadınlara farz mı

Soru

Hocam cuma namazı kadınlara farz mı ? Ey iman edenler diye genel bir ayet var kafam karıştı okuduklarımdan ayete göre erkek kadın ayrımı var mı ayette ? Çok kafama takıldı ALLAH sizlerden razı olsun kısa sürede dönüş yapıp ilginiz için

Cevap

Selamun aleykum. Cuma namazı bir çok ibadetler gibi, fıkıh usulü açısından “kapalı anlatım özelliği olan bir terim ile emredilmiştir. Bundan dolayı bu emrinde anlaşılması için diğer ayetlere, hadislere veya sahabelerin açıklamalarına baş vurulması gerekir. Örneğin peygamber aleyhisselam, “Namazı benim kıldığım gibi kılınız.” (Buhârî, Ezan, 18; Edeb, 27) buyurmuştur.

Câbir b. Abdullah’ın naklettiği bir hadiste şartlar şöyle belirlenmişti:

“Allah’a ve âhiret gününe inananlara cuma namazı farzdır. Ancak yolcu, köle, çocuk, kadın ve hastalar bundan müstesnadır.” (Ebû Dâvud, I, 644, H. No: 1067; Dârakutnî, II, 3; Bağavî, Şerhu’s-Sünne, I, 225)

Cuma ve bayram namazları ile yükümlü olmadıkları halde, kadınlar isterlerse bu namazlara katılabilirler. Bu takdirde, kendisine cuma namazı farz olmayan (mesela dinen misafir sayılan) bir kişinin cuma namazını kıldığında o günkü öğle namazını kılmasına gerek olmadığı gibi, cuma namazına katılan kadınların da ayrıca öğle namazını kılmaları gerekmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.