Dini Soru / Sorular / Deve hörgücü günah mı?

Deve hörgücü günah mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Deve hörgücü günah mı?

Soru

Merhaba. Ben saçıma herhangi bir şey dolamadan bağlıyorum ve şalın altında kötü durmasın diye deve hörgücü görünümü veriyorum. Fakat deve hörgücü yapmıyorum. Günah mı?

Cevap

Merhaba. Deve hörgücü görünümü vermenin, deve hörgücü yapmaktan bir farkı yoktur; çünkü sonuç aynıdır. Şaçınızın şeklini belli ediyorsunuz, oysa emredilen setr etme emri öyle değildir. Bu tıpkı; pantolon giyip, ama benim bacağım görünmüyor demek gibi abesle iştigal bir durumdur. Nihayetinde bacak görünmese de şekli ortadadır. Siz de saçlarınızı en dipten toplayın, öyle başörtünüzü bağlayın. Deve hörgücü tipinde bir baş örtme biçimi, hem ayete ve sünnete aykırı hem de son derece iticidir. Deve hörgücü nefsin bir isteğidir, fıtrat ile alakası yoktur. Efendimizin bir hadisi, maalesef ki, ben kapalıyım deyip de, kimi kandırmaya çalıştığını zanneden kadınlar için vahim içeriklidir:

“Ateş ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim: Yanlarında sığır kuyruğu gibi birşeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş, çıplak kadınlar ki bunlar Allah’a taatten dışarı çıkmışlardır. Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar. Başları deve hörgücü gibidir. Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar. Halbuki onun kokusu şu şu kadar uzak mesafeden duyulur.” buyurdular.” [Müslim, Cennet 53, (2857), 52, (2128).] Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.