Dini Soru / Sorular / Dini nikah hangi hallerde bozulur

Dini nikah hangi hallerde bozulur

Sponsorlu Bağlantılar

Dini nikah hangi hallerde bozulur

Soru

Selamün aleyküm hocam. Ben ve eşim Hanefi mezhebiyiz.Eşimle evleneli 6 ay oldu.Başka şehirde olduğumdan cima daha hiç olmadı.Başbaşa kalıp sadece yaklaştık bikaç kere.Aramızda sms yoluyla bi kaç kere kavga oldu.Bu yüzden smsleri zaman kipleriyle aynen yazıyorum size.Gece dışarı çıkma dedim korkma bi şey olmaz deyince ”Ne halin varsa gör” dedim.Başka zamanda başka bi kavgada“Beceremiyorum ben,seni mutlu edemiyorum,seni ortada bırakırım umrumda olmazsın(buluşmaya geç kalmayı ortada bırakmak olarak adlandırıyor ondan ortada bırakmak dedim), ben istediğin gibi olamıycam,ben sana verdiğim sözleri tutmam,benden sana hayır gelmez,benimle devam edip etmek istemediğini düşün ne karar verirsen saygı duycam (içinden nikahı hemen vermem diye geçirdim ayrılmak istese bile), çok sevdim ama olduramadım seni bi türlü” hiçbirini boşama amaçlı söylemedim, amacım canını yakıp ters psikoloji ile değerimi anlamasını sağlamaktı.

Üzüldü o da. kötü hissediyorum dedi. ben de üzülmemek zorunda kalsın diye”benim yüzümden kötü olmaya devam ediceksen senden ayrılıcam” dedim. Buraya kadar olanı ilçe vaizine anlattım sorun yok dedi.Burdan sonraki kısmı mahalle imamına anlattım sorun yok dedi.Başka zamanda başka bir kavgada ise “birbirimize göre değiliz”dedim. Bir başka kavgamızda da karım bana bitti dedi .onun üstüne ben de “beceremedim di mi,sana layık olamadım,belki de doğru kişi değilimdir senin için,eğer seni mutlu edemiyceğime inanıyosan kaç benden,mutuluğun peşinden koş,mutluluğu bulduğun adamın kollarına sarılınca çektirdiklerimi unutursun ama nikahı daha vermem,benimle mutlu olamıycaksın kendini kandırma,seni üzüp anlamayan biri yerine başkasını koy artık,bu sözlerim nikahı vermek için değil sadece mutlu ol diye” başka bir kavgada da “bana tekmeyi bas artık nolursun” yazdığım gibi bir takım sözler söyledim.

İmam talak net istekle olur hadi annenin evine dersin sonra görüşmezsin öyle biter dedi siz kavga edip 5 saat sonra barışmışsınız net istek yok dedi. Kesinlikle temelli bir ayrılığı niyet etmedim sözlerimde ama içimde bir korku var. Ayrılamak boşamak amaçlı söylemedim bunları ama üstünden zaman geçtiği için ya hatırlamıyosam ya o an boşama amaçlı söylediysem de diyorum. Şuna eminim onunla sonsuza dek ayrı kalmayı asla göze alamam. Bu yüzden de zaten asla direk olarak seni boşadım demedim diyemem. Korkutma peşimde koşturtma amacından öteye geçmez söylediklerim. Yani Söylediğim gibi sözler oldu bi takım ama seni boşadım senden ayrıldım demedim hiç. Tırnak içinde yazdığım sözleri çok çok büyük ihtimal eminim boşamak için söylemedim. Kullandığım cümleleri aynen yazdım tırnak içinde. Ve niyetimin de kesin bi ayrılık olmadığına eminim.

Ancak küçük bi ihtimal de olsa kısa süreli bi ayrılık için söylemiş olabilirsin o anlık sinirle diye bi ses de var içimde. Bu sözler kesin bi ayrılığa niyet etmediğim için evliliğe zarar verir mi? Talak düşmüş müdür düştüyse kaç tane düşmüştür?çok seviyoruz birbirimizi yeni nikah akdine gerek var mı yoksa evlilik sağlam mı?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bu tür sözlere kinayeli sözler denir. Yani üstü kapalı olan ve ne niyet ettiğine bağlı olacak şekilde bir hüküm çıkar. Eğer boşanma kastı yoksa talak gitmez. Ama hiç bir şekilde kinayeli olsa bile bu sözleri alışkanlık haline getirerek sürekli kullanmak doğru bir şey değildir. Nikahın şakası da ciddidir, ciddisi de ciddidir. Bu yüzden çok dikkat etmelisin. Bu soruların en güzel cevabını bir müftülüğe giderek yüz yüze anlatarak alabilirsin. Burdan mutlaka bir eksik veya bir fazla söylenebilir ve hata edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Halin delaleti

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

4 Yorumlar

  1. Hocam kavgayı smsle yaptığımız için cümleleri aynen yazdım. Müftülükte yüz yüze anlatmaktan çok utanırım. O yüzden size danıştım. Niyetim sonsuza kadar ayrı kalmak olamaz ama o an hafif bi nefes almak istemiş miyimdir küçük bi uzaklaşmadan mı bahsetmişimdir sonuçta kavga halindeyiz emin olamıyorum. Yani daha büyük ihtimalle boşama amaçlı söylemedim diyorum ama ondan da emin olamıyorum. Bu durumda talak düşer mi hocam? Yukardaki kinayeli cümlelerden başka bi cümle yok, niyetimden de tam olarak emin değilim açıkçası. Ama çok aşırı bi sevgim var bundan dolayı ondan hiçbi zaman ayrılamam. İşin açıkçası niyetimi tam olarak ben de bilmiyorum. Bi yanım saçmalama diyo öbür yanımda acaba diyo. Bu durumda talak olur mu? Lütfen bi cevap verin. Allah sizlerden razı olsun. İki cihanda da sizi mesut eylesin.

  2. Değerli kardeşim sen niyetinde eğer boşama yoksa ve açık bir sözde söylememişsen zaten endişelenecek bir durumda yoktur. Ama ben niyetimden emin değilim dersen o zaman bizde bir şey diyemeyiz. Bu yüzden gidip yüz yüze konuşmakta fayda vardır.

  3. Kıymetli cevabınızdan dolayı cok teşekkur ederim hocam, Allah razı olsun. Allah yolunuzu acik etsin. Harika bi site olmus. Masallah. Rabbim iki cihanda da yuzunuzu guldursun. Gercekten muhtesem bi site muhtesem bi emek. Olaganustu de bi hiziniz var cevaplamada. Gercekten hayran kaldim sitenize de size de. Allah nazarlardan saklasin.

  4. Allah sizden de razı olsun. Bu güzel dualar bize yeter inşaallah. Allah hayırlı ve huzurlu bir yuva ihsan eylesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.