Dini Soru / Sorular / Dini nikah nasıl geçerli olur

Dini nikah nasıl geçerli olur

Sponsorlu Bağlantılar

Dini nikah nasıl geçerli olur

Soru

Ben ve eşim Hanefi mezhebiyiz. Eşim bana “beni kendinle evlendirmek üzere seni vekil tayin ettim.” Dedi. Ben de “Ben de bu vekaleti aldım kabul ettim.” Dedim. Daha sonra işimi yüzce bilen daha önce oturup beraber konuşmuşluğumuz olan iki erkek arkadaşımın yanına vardım. Onlara dini nikah kıyıcağımızı söyledim.Sonra eşimin dedesinin adını soyadını babasının adını soyadını ve evin tek kızı olduğunu söyledim. Sonra kendi dedemin adını soyadını ve babamın adını ve soyadını evin iki oğlundan büyük oğlu olduğumu söyledim. Daha sonra da üç defa “………… ………… kızı ………….. ………….. aldığım vekaletle …………… …………. tarafından vekaleten, kendimden de asil olarak, kendi tarafımdan da asaleten, ………… …………. kızı ……….. ……………yi karım olarak aldım. Şahit olun.” Dedim üç defa. Ve her defasında iki arkadaşıma ayrı ayrı dönüp “Şahit oldun mu?” dedim. İkisi de ayrı ayrı “Şahit oldum.” Dediler. Bu nikah akdi olmuş mudur? Bu nikah sahih midir?

Cevap

Nikah bu şekilde kıyılmaz ve kıyılamaz. Nikah demek ilan etmektir öyle gizli saklı muamelelerle dini değerleri ve mukaddesatı çeşitli istek ve arzulara alet etmek hiç kimsenin hakkı değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

3 Yorumlar

  1. Resmi nikah var hocam sadece dini nikahı böyle kıymıştık.bu konuda bir bilgilendirme istemiştim. Kaçak göçek yapılan bir iş değil yani. Selametle.

  2. Değerli kardeşim madem durum böyledir o zaman neden bir bilen hoca efendiyi davet ederek nikahınızı kıymıyorsunuz. Çünkü nikah çok ciddi bir iştir ve hata olmaması gerekir. Bu tür bir nikah eksik olur.

  3. Hocam kayınpeder pek ehemmiyet vermiyor, eşim de resmi yeter işte diyor daha ne olsun. Ama benim içim rahat olmadığı için böyle bir şey yapmak istedim. Dini sitelerde vekaletle nikaha baktığımda bu tür bir nikahın geçerli olucağı hissine kapılmıştım. size de sorup iyice emin olmak istemiştim. teşekkür ediyorum cevabınız için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.