Dini Soru / Sorular / Dini nikahta vekalet

Dini nikahta vekalet

Sponsorlu Bağlantılar

Dini nikahta vekalet

Soru

Selamun Aleyküm.
Bir konu hakkında sorum olacaktı ama soru sor kısmını bulamadığım için burdan soruyorum inşallah yardımcı olursunuz.Rabbim nasip ederse evleneceğim resmi nikahımızı yaptık dini nikahta ise eşim çalışıyor olması sebebi ile gelemedi oda vekil olarak babasını tayin eyledi babası ile telefon görüşmesini dinlemediğim için sadece eşimden duyduklarımı aktarıyorum mehir olarak babasına şunlar mehri muaccel şu kadar mehri müeccel olacak ve birde boşanma hususunda talakın bir tanesini istiyorum demiş bunun dışında başka bir şey istemiyorum demiş soruma gelecek olursak
1- Allah muhafaza boşanma hususunda söylenilen 3 talaktan birini alması caizmidir?

2- Dini nikah olayında ise babanın vekilliği dışında örneğin kızı şunlar muaaccel dediği başka birşey istemiyorum dediği halde babanın o esnada başka şeyleri de eklemesi benimde bunu kabul etmem ki burda şu var orda söylendikten sonra ben eşim olacak kişi ile konuştuğumda ben bunları eklemedim babam benim istediğim miktardan başka farklı şey isteyemez dedi o halde benim bilgim olmadığı halde bunu kabul etmem doğrumu yoksa baba vekalet olayında sınırı aştığı için vekilliği düşüyor mu düşüyorsa tekrar nikahı yapmamız lazım mı? kafam iyice karıştı bu konuda eşime göre vekillik düşer, çünkü mehir benim hakkım ve benim istediğim şekilde olmalıydı diyor. Yardımcı olursanız sevinirim Allah yar ve yardımcınız, yardımcımız olsun . Selam ve dua ile…Esselamu Aleyküm

Cevap

Aleykum selam kardeşim Sorularınızı sırası ile cevaplandırmaya çalışalım.

– Erkek hanımına talak hakkı verebilir ve vermiş olduğu talak hakkını tekrar ondan geri alamaz. Dinen verilebilir bir sakıncası yoktur ama verilmemesi daha uygundur nikahın korunması açısından.
– Kızının istediği mehir dışında babasının istediği şeyleri kız istemeyebilir çünkü bu mehir zaten kızın hakkıdır babasının değil. Babası ne isterse istesin kızının size ben sadece şunları istiyorum demesi yeterlidir.
– Babanın kızının istediği mihirden fazla şeyleri istemesiyle vekillik düşmez bununla bir ilgisi yoktur içiniz rahat olsun.
– Mihrin verilmesi vaciptir ama mihir nikahın şartlarından değildir. Kıydığınız nikah bu durumda sahihtir.

Allah mesut eylesin Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.