Dini Soru / Sorular / Dini soru ve cevapları

Dini soru ve cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

Dini soru ve cevapları

Soru

Merhabalar ben önce kardeşim hakkında bir soru soracağım. İnşallah sizi sıkmam biraz fazla soru soracağım.

Kardeşim 12 yaşında arkadaşları arasında bir yarışma yapmışlar kazandıkları zaman kendi yaşıtı bir erkekle ellerini çakışmışlar. Ama kötü bir niyetleri yokmuş arkadaşçasına. Kardeşimde namaz kılıyor bu sorun aklına takılmış.
Birde ben aşk hayalleri kuruyorum. Kocamın hayallerini biraz ahlaksız olduğu da oluyor. Gerçek olmasını istemiyorum olur mu.
Birde kurarsak gusül gerekir mi. Alıştım ne yapmam lazım öyle namaz kılamam mı? Adetliyken mi kurayım zararları neler?
Bir de ben diyorum ki bu erkekler bir sürü kızla çıkıyorlar bu huylarından nefret ediyorum diyorum. Büyük mü konuşuyorum?
Kaslı erkekleri seviyorum gelecek kocamın hayalini kuruyorum.
Ben gece yatarken Allah’ım EĞER KÖTÜ yoldaysam sabah namazına uyanmayayım dedim uyanamadım doğru mu?
Arkadaş çevresinden kızlar ve erkekler zina yapmaksızın oturup konuşup dertleşirlerse günah mı olur ama dostça.
Birde namazda yelimin gelip gelmediğini anlayamıyorum tutuyorum ama bir şey hissediyorum içimden bir ses git baştan abdest al diyor. Diğer bir ses şeytanın kandırmacası çok emin değilsen alma namaza devam et diyor. Ama koku gelmiyor.
Birde biz caferiyiz salavat olarak abdest alırken veya namazın sonunda salavat getirirken allahumme salli ala muhammed ve ali muhammed dersek kabul olur mu. Yoksa başka bir salavat mı dememiz gerekli?
İdrarımız gelirse ama yapmazsak abdest bozulur mu?
Çok soru sorduğum için özür dilerim iyi günler …

Cevap

Merhaba hanım kardeşim. Sorduğun sorularına bizde kısaca cevap vermeye çalışalım.

– Kardeşim dediğin kişi sanırım kız kardeşin olduğu anlaşılıyor. Bu tür oyunları erkeklerle oynamamalıdır.

– Hayal kurmak günah değildir. Ancak insanı harama götürecek ve günah olabilecek eylemelere dönüştürecek şekilde olmamalıdır.

– Çeşitli cinsel düşüncelerden dolayı insan cünüp olmaz. Eğer akıntı olarak mezi akarsa bu sadece namaz abdestini bozar ve kirlenen yerin temizlenmesi gerekir. Ancak orgazm olunur ve meni akarsa o zaman cünüp olacağınız için gusül abdesti almanız gerekir. En doğrusu hayırlı bir nasip olduğunda evlenmektir.

– Erkek olsun kız olsun birbirine haram olanların çıkmaları gezmeleri eğlenmeleri günahtır haramdır. Haklısın ve nefret edebilirsin.

– Eşinin nasıl olacağını hayal etmende bir sakınca yoktur. Ama önemli olan dinidir ve ahlakıdır bunu unutma kardeşim.

– Eğer kötü yoldaysam ya rabbi şu olsun veya şöyle bir şey olsun demekle insan kötü olduğu veya kötü yolda gittiği anlaşılmaz bu yanlıştır.

– Ergenlik yaşına girmiş olan kız ve erkeklerin bir arada yanyana bir mazeret olmaksızın oturmaları konuşup muhabbet etmeleri caiz değildir.

– Yellenme konusunda ya ses veya koku gelmedikçe kesinlikle abdest bozulmaz. Namazına devam et ve abdest almana gerek yoktur.

– Bu şekilde yani ‘allahumme salli ala muhammed ve ali muhammed’ şekilde salavat getirmek eksiktir şu şekilde olması gerekir: ‘allahumme salli ala muhammed ve ala ali muhammed’ şeklinde olması gerekir.

– Tuvalete gitme ihtiyacı durumunda onu tutmak sağlığa çok zararlıdır ve bu şekilde namaz kılmak da mekruhtur. Abdest bozulmaz ama bu durumda kılmamak abdesti yenilemek daha doğrudur.

Değerli kardeşim, soruların ne kadar çok olursa olsun hiç sorun etmeden dilediğin gibi ve dilediğin kadar her zaman sorabilirsin. Eğer mümkünse sorularını ayrı ayrı tek tek sorarsan daha faydalı olur. Allah’a emanet ol. Bizi de dualarında unutma kardeşim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.