Dini Soru / Güncel Konular / Dinimizde baba hakkı

Dinimizde baba hakkı

Sponsorlu Bağlantılar

Baba hakkı

Soru
Selamun aleyküm hocam,

Benim sorum baba hakkıyla ilgili. Benim babam ben küçükken annemle boşanıp ikinci evlilik yaptı, tabi rezilliğini biz kardeşimle çektik. Üvey anne dayağı çok yedim, akrabalar da falan kaldım babam hiç bu konuda beni kollamadı, zaten maddi olarakta bi faydasını görmedim de benim zoruma giden karşısında dayak yerken hiç tepki vermemesi neyse.
Üniversite sınavına hazırlanmak için arkadaşımla dershaneye yazılalım dedik ben biliyorum para vermeyecekti ama arkadaşım iste dedi bi deniyeyim dedim. emekli oldu emekli ikramiyesi aldı, evine para harcadı, araba aldı, ama ben kendisinden bu iyiliği istedim yapmadı çok zoruma gitti.
Şimdi memurluğu kazandım atanıcam az kaldı. Ben işe başlayınca biliyorum para isteyecek maddi durumu kötü parasını sorumsuzca harcadığı için. amcamdan falan baya borç yaptı ödemedi. ev yüzünden. Bu zamana kadar hiç babam var mı yok mu bilemedim, hiçbir türlü desteğini görmedim. ne maddi ne manevi
Benim sorum tüm bunlara rağmen babamın her istediğini yapmak zorunda mıyım ? para istese yollamak zorunda mıyım ? sonuçta bende evlenip yuva kurmak istiyorum bana destek olacak kimse yok. Tek başımayım.

Hayırlı geceler

Cevap

Değerli kardeşim;

Unutma dünya bizler için ebedi yaşama alanı yeri değildir. Bir imtihandayız. İyilik ve kötülüklerimizin karşılığı olarak ehiretteki yerimizi bu dünyadan hazırlıyoruz. Acınız gerçekten çok büyük. Onu en iyi elbette siz anlarsınız.

Böyle bir soruyu sorduğunuza göre elbette içinizdeki imandan ve merhametten dolayı soruyorsunuz. Allah katında hesap verememekten endişeniz olduğu için soruyorsunuz.

Bize örnek olan kişi, yaşayan bir Kur’an olan sevgili peygamberimizdir. Yüce Allah kendisine kulluktan sonra ilk emri anne ve babaya iyilik yapmamızı emretmiştir. Anne ve babanın rızası Allahın rızasına bağlanmıştır. Onları memnun etmek Allahı razı etmek demektir.

Elbette sen kendi geleceğini düşünecek ve tedbirini alacaksın. Hata ve günahlarla hayatını sürdüren bir babamız da olsa onu affetmek ona dua etmek onu doğruya ve hakka davet etmek bizim görevimizdir. Hayati iaşesi geçimini sağlamak yaşlandığında ona şefkat göstermek her evlada nasip olmayan büyük bir ecir ve görevdir. Hele de babasından sıkıntı ve eziyet çekmiş birisinin iyilik yapması onu affetmesi ona yardımcı olması başkalarının yaptığından mutlaka çok farklıdır.

Allah yar ve yardımcınız olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Şifa kurbanı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Sevgilimi seviyorum ama ailem istemiyor

Sponsorlu Bağlantılar Soru Sevdiğim bir cocuk var ailemle tanıştırdım istemeye gelecekler ama ailem istemiyor hem …

Evliyken zina edenin tövbesi

Sponsorlu Bağlantılar Soru Merhaba hocam. Eşinden ayrı ama henüz boşanmamış iken zina günahını işleyen bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.