Dini Soru / Sorular / Doktor zakir naik kimdir

Doktor zakir naik kimdir

Sponsorlu Bağlantılar

Doktor zakir naik kimdir

Soru

Selamun aleykum hocam. Youtube da Dr Zakir Naik hoca var. Ve bir hindu hocaya Hz Muhammed hangi dinlerde kitaplarda geçtigini söylüyor. Hoca incilde falan söylüyor peygamber efendimizin gelecegini müjdeleyen yerleri ve kıza soruyor sen hindu musun diye kız hinduyum deyince hinduların kitabında bile Hz Muhammedin geleceğini söylüyor. Hinduizm semavi din değil bu nasıl oluyor açıklar mısınız. Allah razı olsun sizin gibi alimlerden.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Dr. Zakir Naik sözünü ettiğiniz konuyu neden bu şekilde açıklamıştır bilmiyorum. Belki bir nedeni olabilir. Hinduların kitabına bu tür sözler eklenme ihtimali ve benzeri bir nedenden dolayı olabilir. Normalde kendisinin asıl uzmanlık alandır ve işinin gerçekten son derece ehlidir. Ancak sonuçta insan olan hata edebilir ve yanılabilir.

Doktor Zakir Naik Kimdir?

Zakir Naik, Hindistanlı bir cerrah. Hıristiyan, Hindu, Şii diğer din ve mezheplere mensup insanlarla münazara konusunda uzman. Güçlü bir hafıza ve ikna edici delil yeteneği sayesinde Allah’ın da yardımıyla milyonlarca insanın Müslüman olmasına vesile oldu .

Zakir Naik, aynı zamanda Bombay’daki İslâmî Araştırmalar Kurumu’nun başkanı ve İngilizce uydu yayını yapan Peace TV (Barış TV) nin sahibi.
Tam ismi Zakir Abdulkerim Naik’. Ekim 1965’te doğmuştur. Doktorluğu hobi şeklinde boş vakitlerinde yapmakta, asıl zamanını alan şey dava, yani İslam’ın tebliği.
İncil, Tevrat, Hinduizme ve bazı dinlere ait kitaplar su gibi ezberindedir.
Türkiye’mizde ismi pek duyulmamasına karşın özellikle Güney Afrika, Avustralya ve Okyanusya adaları, Uzak Doğu Asya, Vatikan, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde kendisinden korkanların ve tanımak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: dr zakir hoca

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir yorum

  1. Selamun aleykum kardeşim. Tarih içerisinde gönderilen bir çok peygamberler olmuştur. O topraklarda gelen bir çok peygamberlerin olduğu rivayet edilmiştir. Araştırdığımızda karşımıza peygamber efendimiz ile ilgili gelen bir çok rivayetler yaklaşık 4000 yıl öncesinde gönderilen peygamberler ile kitaplarında bildirildiği söylenmektedir. Günümüzde Hindu Kutsal Metinlerinde Hz. Muhammed (s.a.v) ile geçen bilgilerin o zamandan kalan bilgiler olduğu söylenmektedir. Ancak bunların önemli bir kısmı örtbas edilmiş veya değiştirilmiş olduğu söylenir. Bu açıdan meseleye baktığımızda hinduların günümüzde ki inancı ilahi bir dine dayanmasa da tarihte gelip geçen peygamberlerden ve ilahi kitaplardan etkilendikleri görülmektedir.

    Hindu Metinleri’ndeki Diğer İstikbal Haberleri

    Aslında, Vedalar Hz. Muhammed’le (sallallahu aleyhi ve sellem) alâkalı pek çok âyet ve haber ihtiva etmektedir. Fakat, bazı Avrupalı ve Hindu Veda tercümanları, Hz. Peygamber’i kasteden isimleri çıkarmışlar; diğer bazıları da, O’nun hayatı, Kâbe, Mekke, Medine, Arabistan ve diğer ilgili hâdiselerle alâkalı mantralara (âyetlere), arınma ayinleri ve Hindistan’daki bölge ve nehir isimleri gibi Hindu terimler kullanmak suretiyle başka mânâlar vererek onları örtbas etmişlerdir. İstikballe ilgili haberler ihtiva eden bazı âyetler, açıklayıcı ifadelerle karıştırılmış ve âyetler üzerine yapılan bu yorum ve açıklayıcı notlar, daha sonra âyetlerin bir parçası hâline gelmiş de olabilir.

    Atharva Veda: (1) XX: 21, âyet 6, 7 ve 9; (2) XX: 137, âyet 7’den 9’a kadar; (3) X: 2, âyet 26, 27, 29, 30 ve 32; yine, Rig Veda: (1) VII: 96, âyet 13’den 16’ya kadar; (2) I: 53, âyet 6 ve 9; son olarak, Sama Veda: III: 10, âyet 1, yukarıda zikredilmeyen ziyade âyetlerden bazılarıdır. Bu konuya ilgi duyan okuyucular, Dr. A. H. Vidyarthi’nin, 1990 senesinde Mohammad in World Scriptures (Bütün Milletlere Ait Kutsal Kitaplarda Muhammed) adıyla basılan akademik çalışmasına müracaat edebilir. Bu kitap, Mantra’larda kullanılan Hindu terimleri, Vedalar ve diğer Hindu kutsal metinlerindeki belli başlı ifade ve kelimelerin kullanım şekillerini ve anlamlarını izah etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.