Dini Soru / Sorular / Dua ve tövbe hakkında bilgi

Dua ve tövbe hakkında bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Dua ve tövbe hakkında bilgi

Soru

Dua ve tövbe ile ilgili bilgi istiyorum. Dua ve tövbe hakkında detaylı bilgi lazım lütfen yardımcı olur musunuz. Teşekkür ederim.

Cevap

Dua ve tövbe, her iki kavramda insanı Allah’a yaklaştıran ona bağlayan kavramlardır. Tövbe dua ve dua tövbeyi adeta tamamlar özelliktedir. Dua ve tövbe ile ilgili genişçe bilginin bir özetini şöyle verebiliriz.

Dua hakkında bilgi:

Dua kelime olarak, çağırmak, seslenmek, istemek, yardım talep etmek manalarına gelir. Dinimizde ise dua, Allah’ın yüceliği karşısında kulun aczini itiraf etmesini, sevgi ve tazim duyguları içinde lütuf ve yardımını dilemesini ifade eder.
Dua; kalbin, Allah’a yönelmesi ve ondan yardım istemesidir. Aynı zamanda kulun istek ve arzularını uygun bir üslupla Allah’a arzetmesidir.

Dua; “Bir kimsenin kendisi veya başkası hakkında bir dileğine bir arzusuna kavuşması için Allah’a yalvarması” olarakta tanımlanabilir.

Duanın Kabulü Şartları

Allahu Teâlâ Kur’ân-ı Kerîmi’nde, “Bana dua edin, ben size icabet ederim (duanıza karşılık veririm).”* diye vaat buyurmuştur. O’nun vaadi haktır. Hz. Peygamber Efendimiz de hadîs-i şerîflerinde duanın kabulü için bazı şartlar olduğunu açıklamıştır. Bunlardan tespit edebildiklerimizi şöylece sıralayabiliriz:

1. Yenilen lokma ve giyilen libasın helal olup haramdan olmaması.
2. Duanın laubali, gafil bir şekilde değil, candan yapılması kabul olacağına kâni bulunulması.
3. İstenen şey için acele ve telaş gösterilmeyip “bir hikmete mebnidir” deyip “kabul edilmedi” diye suizanna düşülmemesi.
4. Kulun, bolluk ve rahatlık zamanında da dua ehli olması, sadece dara gelip başı sıkışınca duaya kalkışanlardan olmaması.
5. Her mü’mine farz olan “emr-i mâruf ve nehy-i münker” vazifesini ihmal edip suçlu ve sözüne itibar olunmaz kul durumuna düşülmemesi.
6. Duanın başında sonunda Resûlullâh Efendimiz’e mutlaka salât u selam getirilmesi.
7. Şeriatin, bir iş için emrettiği ön tedbirleri ihmal edip o yüzden iş kötüleşince duaya kalkışanlardan olunmaması.

Tövbe hakkında bilgi:

Tevbe; dönmek, pişman olmak demektir. Yani, İslam dininin emir ve hükümleri dahilinde, haram ve yasak olan şeyleri terkedip, helâl ve mübah olan şeyleri yapmak demektir.Kulun işlediği günahlardan dönerek tevbe etmesi ve Allah-u Zülcelal tarafından af ve mağfiret edilmesi, dil ile kalbin birlikte pişmanlık duyarak tevbe etmesine bağlıdır.

Sadece diliyle tevbe edip, kalbinde günahına devam etme yönünde bir meyil olursa bu tevbe yalancıların tevbesi olur ki Allah-u Zülcelal’in bu şekilde yapılan tevbeleri kabul etmesi mümkün değildir.

Allah-u Zülcelal bu kişiler hakkında şöyle buyurmuştur: “Kim günahına tevbe etmezse onlar zalimlerin tâ kendileridir.” (Hucurat; 11) Tevbe ancak, sahibinin tevbenin ne demek olduğunu bilmesiyle sahih olur.

Bunun için de şu hususların bilinmesi lazımdır:

1- İnsan tevbe etmediği takdirde, günahların zulmetinden (kirinden) temizlenemeyeceğini bilmelidir.
2- Tevbe etmeye muvaffak olduğu zaman sevinmelidir.
3- Allah-u Zülcelal’in her an kendisinin durumunu bildiğini ve her an kalbine nazar ettiğini unutmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Dua ve tovbe, tövbe ve dua ne demektir, tövbe hakkında

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.