Dini Soru / Sorular / Duam neden kabul olmuyor

Duam neden kabul olmuyor

Sponsorlu Bağlantılar

Duam neden kabul olmuyor

Soru

Iyi akşamlar hocam benim size sormak istediğim bir sorum var bir duam var kabul olmasını çok istiyorum ve çok acı çekiyorum 2 aydır hiç bıkmadan aynı duayı ediyorum bazen içimden bir ses duan kabul olmuyor etme artık diyor bazen de kalbimden dua mi kendi kendine soyluyorum gece uyanıp namaz kiliyorum bazen ağlıyorum bazen içime kapaniyorum hz yunusun balığın karnindayken ettiği duayı la ilahe illa ente suphaneke inni kuntu minezzalimin duasini cok okuyorum ve diğer duaları bol bol okuyorum yasini şerif fetih süresi ikrak süresi cuma süresi ve kısa duaları okuyorum bazen umudumu kaybediyorum bazen yine umutlaniyorum tekrar dua ediyorum lutfen bana cevap verin yardımcı olun allah rizasi için ne yapmalıyım duam nasıl kabul olur tek istedim bu hayatta bu dumanı kabul olması lutfen yardım edin.

Cevap

Hayırlı günler kardeşim. Daha önce de sormuştun ve cevaplamıştık. Duam olmadı dersen zaten kabul olmaz. Yani mesela bir resmi kuruma başvuruyorsun, dilekçe yazıyorsun. Kurumun kapısını zorlasan seni oradan kovarlar, dilekçeni yazdın, bekle derler. Duaya da bir cevabı vardır Allah’ın. Ne şekilde bir cevaptır bunu bilemeyiz. Ancak istediğin şey neyse belki de senin için bir şerdir, bunu bilemezsin. İlla olsun deme, Allah’ın işine karışılmaz. Sana verir belki arkasından da bir ton bela verir. Bunlar olabilir. Hayırlısını iste. Allah’a güvenmezsen zaten duayı da boşuna etmiş olursun. Allah’a kayıtsız şartsız güvenmelidir her müslüman.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

 1. Allah’ın Rahmeti,Bereketi senin üzerine olsun kardeşim.Öncelikle şunu bilmelisin ki,eğer ettiğim dua kabul olmaz,diye bir ümitsizliğe düşersen,o duayı çöpe atarsın.Asla ama asla ümitsizliğe düşmek yok.Sen birşeyi çok istersin,ama sen o şeyi çok istediğin için,bu şeytanın işine gelmeyen bir şeydir belki.Ve senin ettiğin dua şeytanın işine gelmeyen,yani hayırlı bir dua ise,şeytan seni ümitsizliğe düşürmek için elinden geleni yapar.Umudunu yitirmek yok,ümitsizlik kafirlere yakışır,müslüman Allah’ın rahmetinden ümit kesmez.Sen Rabb’ine el açtığın zaman bil ki o seni dinliyor.Ve kardeşim Rabb’imiz Cebrail’e şöyle buyuruyor:

  ”Mümin dua ettiği zaman,Allahü teâlâ,Cebrail aleyhisselama,”İsteğini hemen yapma,ben onun sesini seviyorum” buyurur.Facir dua edince de,”Bunun isteğini hemen yerine getir,ben onun sesini sevmiyorum” buyurur…”

  Yukardaki hadiste gördüğün üzere kardeşim.Allah sevdiği kulunun sesini hep duymak için,o isteğini biraz geciktirir.Sen daha 2 aydır dua ediyorsun,bu kısa bir süre.Hemen duadan bıkkınlık gösterme.Duandan vazgeçme,her zaman olacağına inan,Allah’a yalvararak dua et.5 vakit namazdan sonra dua et.Ne güzel gece namazlarına kalkıyorsun,bundan asla vazgeçme.Gece namazlarına kalk,isteğini Rabb’imize daima söyle.Sadece namazlardan sonra dua etme,her zaman dua et.Adak adayabilirsin mesela.Eğer adak adarsan duanın gerçekleşme ihtimali daha da artar.Gece namazlarını bırakma kardeşim,5 vakit namazdan sonra dua et,dilek istek namazları kıl.Sabret kardeşim,Allah sabredenlerle beraberdir.Allah sabredenleri sever.Şuan sen birşey istiyorsun,onun için çabalıyorsun ve onun için dua ediyorsu ya,sana istediğin şey için çaba sarf ettirende Allah,istediğin şey için dua ettiren de Allah,istediğin şeyi içine koyan da Allah.

  Rabbimiz Teala İsra Suresi’nin 13.ayetinde şöyle buyuruyor:

  ”Biz herkesin kaderini,kendi çabasına bağlı kıldık…”

  Yani kardeşim ne için çaba sarfedersen,kaderinde o olur.Sen daima dua et,hiçbir zaman ümitsizliğe düşme,ümitsizliğe düşeceğin sıra Kur’an’a sarıl.Allah seni görüyor,duyuyor.Allah yaptığın herşeyden haberdar.Çabanı görüyor,duanı duyuyor,ve belki de sana;sabret kulum diyor.Sabret kardeşim,Allah istediğini vermezse,sabrettiğin için seni cennetiyle mükafatlandırır belki.Şüphesiz Rabb’imiz,herşeyden haberdardır.Allah kuluna kafidir.Allaha emanet ol kardeşim.Vesselam…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.