Dini Soru / Sorular / Dubai, Arabistan ve diğer ülkelerin israfı

Dubai, Arabistan ve diğer ülkelerin israfı

Sponsorlu Bağlantılar

Dubai, Arabistan ve diğer ülkelerin israfı

Soru

Hayırlı geceler, hocam çoğu zaman kafama takılan bir sorudan bahsetmek isterim. Malum dünyanın bir çok ülkesinde insanlar aç ve sefalet içerisindedir. Ayrıca savaştan kaçan mülteciler kurtulacak bir delik aramaktalar. Arabistan’da insanlar milyar dolar üzerinde yaşamakta, çadıra bile klima takmaktalar. Dubai de ise yollara serilen ot veya topraklar Fransa’dan gelmekte veya okyanusun ortasına topraktan dünya resmi çizilmekte. Bu israf değil midir? Bu Müslümana yakışır mı? Arabistan’ın kralı öldüğünde arkasında 40 tane kadın bıraktı. Nedir bu hocam? Bizim bu Arap ülkelerinde gözle göremediğimiz veya duymadığımız yaptıkları yardımlar mı var? Kusura bakmayın biraz uzun oldu. Hakkınızı helal edin. Hayırlı geceler.

Cevap

Değerli kardeşim, bu konuda çok haklısınız. Zaten müslümanlık tam anlamıyla yaşanmış olsaydı dünya çok farklı yaşanırdı. Allah cimriliği Sevmediği gibi israfı da hiç sevmez. İsraf ile ilgili bir çok ayet bulunmaktadır. Bunlar;
O, çardaklı, çardaksız olarak bahçeleri, ürünleri çeşit çeşit hurmalıkları ve ekinleri, zeytini ve narı (herbiri) birbirine benzer ve (herbiri) birbirinden farklı biçimde yaratandır. Bunlar meyve verince meyvelerinden yiyin. Hasat günü de hakkını (öşürünü) verin, fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.(En’âm Suresi 141. Ayet)

Ey Ademoğulları! Her mescitde ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü o, israf edenleri sevmez.(A’râf Suresi 31. Ayet)

Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma.(İsrâ Suresi 26. Ayet)

Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir.(İsrâ Suresi, 27. Ayet)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir yorum

  1. Allah razı olsun. İnşallah gün gelir ve herşey düzelir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.