Dini Soru / Sorular / Dünya yalan mı

Dünya yalan mı

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya yalan mı

Soru

Hocam içim çok kötü bu evreni kim neden yarattı niye yaşıyoruz? Yaşamak güzelse ben niye mutlu değilim. Namaz kılıyorum hadi böyle bir şey yoksa nasıl eller kollar hareket ediyor? Şeytan var mı ben öldükten sonra dünya bitiyor sonsuz bir hayatı düşünemiyorum aklım almıyor saçma sapan şeyler düşünüyorum. Neden sınav oluyoruz neden bir hayvan yada bitki değilim neden insanım.. Kalu bela var mı ne oluyor? Bu dünya bitmeyecek kıyamet kopmayacak çocuğum olursa torunlarımı görecek miyim? kıyamet kopacaksa yaşamanın iş sahibi olmak için neden uğraşıyoruz anlam veremiyorum.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Bütün evreni yeri ve göğü yaratan Allah’tır. Biz insanı en güzel surette yaratan odur. Bizleri geçici bir zaman için dünyaya yine o gönderdi. Bu dünya hayatından sonra ebedi bir hayat başlayacaktır. İbret ve ders almak istedikten sonra şu kainatta yüzünü nereye çevirirsen mutlaka Allah’ın bir mucizesini görebilirsin.

Bu konuda aklındaki bütün soruları sorabileceğin ve cevap alabileceğin bir hoca efendiye gitmelisin veya sana yakın bir müftülüğe giderek yardım talep edebilirsin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. bu nasıl bir iştir bu nasıl bir dünyadır .madem herşey yazılmılşza biz neden varız neyi oynuyoruz .bu dünya bir tiyatroysa biz figuranlarsak ise bir bitişi olmalı .yazılmışı oynamak neyin mantığı.madem herşey yazılmış biz neden varız.varmı bunun cevabmını bilen lütfen inananlar söylesin bunun cevabını bilmek istiyorum varsa bilen söylesin allah aşkına söyleyinde bilen varsa bizde bilelim .yoksa hiç bir şeye inanmayıp bildiğimiz şeyi mi yapalım .

  2. Yazılmış olan yazgıyı sen yanlış anlamışsın. Kaderimiz ve yazılmış denilen şey, Allah’ın ezeli ve ebedi olan ilmi ile herşeyi yani geçmişi ve geleceği bilmesidir. Eğer Allah bunları bilmeseydi ilah olamazdı. Allah bizlere akıl ve irade vererek seçim yapabilme özelliği vermiştir. Allah hiç kimseyi kötülük için zorlamaz ama insan seçimini yapar. İnsanın neyi seçeceğini ve yaptıklarının karşılığı olarak neyi hakkedeceğini bilir. Mesele budur. Herkes yaptığından sorumlu olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.