Dini Soru / Sorular / Ehli kitap cennete girecek mi

Ehli kitap cennete girecek mi

Sponsorlu Bağlantılar

Ehli kitap cennete girecek mi

Soru

Hocam selamun aleyküm. Kuran’da bir ayette ehli kitap olanlardan bahsediyor. Cennete girebilir diye. Şimdi İsa’yı Tanrı olarak görmeyen ve Muhammed’e inanan bir hristiyan, cennete girebilir mi? Ama Allah katında tek din İslam’dır.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Evet ehli kitap cennete girecektir ama islam gelmeden önce İsa aleyhisselama ve İncile iman eden müminler cennete girecektir. Nasıl ki bir müslüman Allah’ın kitabı olan incili ve İsa aleyhisselamı inkar etmesi küfür oluyorsa, bir hristiyan da kuranı kerimi ve Hz. Muhammed aleyhisselamı inkar ediyorsa oda küfürdür. Bu konuda da Allah adildir ve Allah kullarına asla zulüm etmez.

Kur’ân-ı Kerim bütün insanlara hitap ediyor, herkesi ve her kesimi (dinli dinsiz, ehl-i kitap, kitapsız, müşrik, agnostik…) İslam’a çağırıyor.

Özellikle ehl-i kitabı ortak kelimeye (Bir Allah’a kulluk etmeye, bir O’nu Rab bilmeye) davet ediyor, ehl-i kitabın Allah için baba demesini, Hz. İsa için oğul demesini, bir başka varlığa tanrılıktan bir pay ayırmasını kabul etmiyor, böyle yapanlara “kâfir ve cehennemlik” diyor, kurtuluşun İslam’da ve Allah’ın kabul ettiği tek dinin İslam olduğunu ilan ediyor, son Peygamber’in yalnızca bir bölgeye, bir kavme değil, bütün insanlara peygamber olarak gönderildiğini bildiriyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: ehli kitap cennete girecek mi

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.