Dini Soru / Sorular / Engellilerde abdest ve namaz

Engellilerde abdest ve namaz

Sponsorlu Bağlantılar

Engellilerde abdest ve namaz

Soru

Ben trafik kazası geçirdim beyin kanaması geçirdim bir senelik yoğun bakım sürecim olmuş 9 ay bilincim bile yokmuş. Şuan yürüyemiyorum anca ayakta dikile biliyorum malum oturarak namaz kılıyorum.
Şimdilik normal namaz kılarken alnımızı koyduğumuz yere kadar müsait olması gerekiyor ya oturarak namaz kılarken ne kadar yerin nasıl müsait olması lazım?
Ve böyle namaz kılarken nelere dikkat etmeliyiz?
Ve yine mecburen teyemmüm abdesti alıyorum topraktan yapılma kiremit parçasıyla teyemmüm abdesti alıyorum bunda nelere dikkat etmeliyim?
Bu abdest olur mu?

Cevap

Öncelikle geçmiş olsun ve Allah bir an önce yeniden eski sıhhatinize kavuştursun. Ayakta durmayan bir kimsenin oturarak namaz kılması caizdir. Eğer yere oturamıyorsa o zaman bir sandalyede kılabilir. Secdeye gitmeye güç yetiremeyen bir kimse rüku için biraz ve secde için eğilebildiği kadar eğilerek secdesini yapar. Başını yere kadar ulaştıramıyorsa bunda bir sakınca yoktur. Yerde oturduğunda iki ayağını da kıbleye doğru uzatarak kılar. Abdest alamayan bir kimse teyemmüm alır ve aldığı teyemmüm ile dilediği kadar namaz kılabilir. Teyemmüm konusunda ise şu hususlara dikkat etmek gereklidir.

Teyemmümde dikkat edilecek hususlar şunlardır:

1- Abdestsiz bir kimse talebesine göstermek için, teyemmüm ederse, bununla namaz kılamaz.

2- Teyemmüm ile namaz kılabilmek için, yalnız teyemmüme niyet etmek yetişmez. Namaz için de niyet etmek gerekir.

3- Bir topraktan birkaç kimse teyemmüm edebilir. Çünkü, teyemmüm edilen toprak ve benzerleri müstamel olmaz. Teyemmümden sonra elden, yüzden dökülen toz müstameldir.

4- Şafii ve Hanbeli’de teyemmüm yalnız toprak ile yapılır. Diğer mezheplerde, toprak cinsinden olan her temiz şey ile, üzerinde bunların tozu olmasa bile, teyemmüm edilir. Yanıp kül olan veya sıcakta eriyebilen şeyler, toprak cinsinden değildir. O halde, ağaç, ot, tahta, demir, pirinç, yağlı boya sıvalı duvar, bakır, altın, cam ile teyemmüm edilemez. Kum ile olur. İnci, mercan ile olmaz. Kireç ve alçı ile yıkanmış mermer, çimento, sırsız fayans, sırsız porselen çanak çömlekle, çamur ile olur. Yalnız çamur varsa, suyu yarıdan az ise, bununla teyemmüm edilir.

5- Bir teyemmüm ile çeşitli namaz kılmak caizdir.

6- Misafir, iki kilometreden az uzakta su bulunacağını alametlerle veya akıllı, baliğ ve adil bir Müslümanın haber vermesi ile, çok zan ettiği zaman, her tarafa doğru iki yüz metre giderek veya birini göndererek araması farz olur. Çok zan etmezse, suyu araması lazım olmaz.

7- Bir kimse, suyu sormadan teyemmüm edip, namaza dursa, sonra yanında bulunan adil bir şahıstan, su olduğunu haber alsa, abdest alıp, namazını iade eder.

8- İki kilometreden uzakta su varken, teyemmüm ile namaz kılmak caizdir.

9- Eşyası arasında su bulunduğunu unutan, şehir ve köyde değilse, teyemmüm ile namaz kılabilir.

10- Suyun bittiğini sanan, namazdan sonra suyunu görse, teyemmüm ile kıldığı namazı iade eder.

11- Çölde, yollarda içmek için konulan su varken, teyemmüm edilebilir.

12- Cünüp, teyemmümden sonra, abdesti bozulsa, cünüp olmaz. Az su varsa, yalnız abdest alır.

13- Cünüp kimsenin vücut yüzeyinin yarıdan fazlası yara veya çiçek, kızıl gibi ise teyemmüm eder. Derisinin çoğu sağlam ise ve yaralı kısımları ıslatmadan yıkaması mümkün ise, gusleder. Yaralı kısımları ıslatmadan yıkanamazsa yine teyemmüm eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.