Dini Soru / Sorular / Enişte mahrem mi

Enişte mahrem mi

Sponsorlu Bağlantılar

Enişte mahrem mi

Soru

Nişanla ilgili bir kaç sorum olacak

Hocam selamun aleyküm.Allahın izniyle bu cumartesi ablamın nişanı var.Ve ben onunla kuaföre falan gidicem.Ben normalde feraceli siyah büyük eşarp takan biriyim.Ama nişan günü feracemi yine giyip şal takıcam bu sefer.Bide o gün bizi almaya benim ablamın nişanlısı ve abisi gelecek(abisi evli).Şimdi ;

1.) Nişan günü makyaj yapıcam ve şal bağlayacam.Müstakbel eniştemin ve eniştemin abisinin beni görecek olması haram olur mu?
2.) Nİşan günü ablam diyor nişankatı ile ben ikindi ve akşam namazını kılamayacağım bunun hükmü nedir hocam? Bide hocam ben o gün makyajlı falan olacam ben o halle ikindi ve akşam namazlarını kılabilirmiyim?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Enişten ve ağabeyi sana helal değildir, bu yüzden onların yanında makyajlı gezemezsin. Zaten tesettürlüsün, makyaj yapamazsın ki dışarıda. Tesettürün anlamı kalıyor mu? Başına bağladığın şal da olabilir ama saçının şeklini belli etmemelisin (deve hörgücü gibi). Ve başörtün boynunu, omzunu örtmelidir.

Düğünlerde namaz tatile girmiyor. Düğün günü şu vakti kılmam deyip, kılmamak büyük günahtır çünkü düğün bir bahane değildir.
Sen de abdestini aldıktan sonra istersen makyaj yaparsın, namazını kılarsın. Ancak makyajsız şekilde namazı kılmak varken, makyajla kılmak; insanın vicdanı, namazına verdiği önemi ve takvası ile ilgili bir meseledir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. hocam yani bi eyeliner demi yapmayayım ablamın nişanında? nişan kadın erkek ayrı olcak ama sadece eniştemle abisi bizi almaya gelcek.. ne yapmalıyım?

  2. Bu senin takvana bağlı bir şeydir. Günah olduğunu söyledim kardeşim. Gittiğinde yap makyajını.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.