Dini Soru / Sorular / Erkek eşinin cenazesini yıkayabilir mi

Erkek eşinin cenazesini yıkayabilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Erkek eşinin cenazesini yıkayabilir mi

Soru

Selamun aleykum hocam. Hanımı vefat eden bir erkek onun cenazesini yıkaması caiz midir? Erkek eşinin cenazesini yıkayabilir mi lütfen anlatır mısınız.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Cenazeleri yıkama durumundaki mahremiyetin durumu hayatta olanların mahremiyet durumu gibidir. Sadece bu durum karı koca için farklıdır. Bu konuda fıkıh kitaplarımızda şöyle açıklama bulunmaktadır:

Bir kadın vefat eden kocasının cenazesini yıkayabilir. Çünkü kocasının ölümünden sonra dört ay on gün iddet bekleyecektir. Bu iddet müddeti tamamlanıncaya kadar kadın bir başkası ile evlenemez. Fakat bir erkek ölen hanımının cenazesini yıkayamaz. Çünkü erkeğin iddet bekleme gibi bir durumu yoktur. Hanımı ölür ölmez aralarındaki karı koca münasebeti bitmiş sayılır. Artık o kadın kendisi için bir yabancıdan farksızdır. Bu Hanefi mezhebine göredir. Diğer üç mezhebe göre ise karı, kocasının cenazesini yıkayabildiği gibi, koca da karısının cenazesini yıkayabilir. (Mehmed Paksu, Meseleler ve Çözümleri-II, s.149-150, Nesil Yayınları, İstanbul, 2000)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.