Dini Soru / Sorular / Eşim beni aldattı ne yapmalıyım

Eşim beni aldattı ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar

Eşim beni aldattı ne yapmalıyım

Soru

4 aylık evli iken eşim beni ortak tanıdığımız biri ile aldattığını, pişman olduğunu itiraf etti. Onu affettim, fakat bu hata birkaç kez devam etti, eşim bunu inkar etti, yeni evli olmamıza rağmen beni çok fazla ihmal etti, bunun yanı sıra alkol de kullanmaya başladı. Ben yuvamı kurtarmak adına bir kadın olarak üzerime düşen her şeyi yaptım, ki O da bunun aksini iddia etmiyor. 22 aylık evli iken, beni terk etti. O bayanla kaçtı, başka şehre gitti. Gittiğini haber vermek için ise ortak bi arkadaşı aramış. Beni mağdur bıraktı, bana hiçbir şekilde açıklama yapmadı. Ben eşimi sevmeme rağmen bunu yediremeyip boşanma davası açtım. Eşim ise gittikten 1 ay sonra beni aradı ve onu 2. eş olarak aldığını, benim hala onun eşi olduğumu bunun ise islamda caiz olduğunu, bunu ilk kadına sadece nezaket icabı söylenebileceğini ondan izin almaya lüzum olmadığını iddia ediyor. Böyle bir şey var mı? Sizce ben doğru mu yaptım? Gideli 4 ay oldu, arada alkol alıp, ağlar vaziyette beni arıyor, ben bunu nasıl yaptım vs cümleler kullanıyor. Gerçekten pişman olan bir insan, her şeyi bırakır gelir af dilerdi dediğimde ise aldığım cevap; “Ben seni bırakarak bir hata yaptım aynı hatayı 2. kez yapamam, onu bırakamam” dedi. Ben beni istemesinin tek nedeninin vicdanını rahatlatmak olduğunu düşünüyorum. Ben, aldatıldığımı ilk öğrendiğimde eşimi de, o bayanı da ikaz etmeme rağmen bu yaşandı. Ben 2 yıl aynı yastığa baş koyduğum adamın mutlu olduğunu düşünsem de üzülüyorum, Ona bir şey olsa da, üzüleceğim. Gittiğinden bu yana bir kere dahi ağlamadan uyuduğumu hatırlamıyorum. Hem eşime hem yanındaki bayana hakkımı helal edemiyorum, onlara duyduğum nefret, eşime duyduğum özlem duygu karmaşası oluşturup ruhumda derin yaralar oluşturdu.

Cevap

Selamun aleykum hanım kardeşim. Allah yardımcın olsun ve Allah sana doğru bir karar verebilmeyi nasip eylesin. Eşini aldatarak zina eden bir eşi erkek olsun veya kadın olsun boşanma hakkını talep edebilir. Elbette eşinizi siz çok daha tanıyorsunuz. Hatice hoca hanımefendinin de dediği gibi iyi düşünerek karar vermeniz lazım. Bu karar için ilk önce istişare edin yani sizi ikinizi tanıyan ve güvenilir olan kimselere danışın. Eğer bir sonuca ulaşamazsanız daha sonra istihareye de yatın. En sonunda ulaşacağınız kararda sebat edin ve asla kararsız kalarak kendinizi perişan etmeyin. Siz gerekli şefkati ve affı göstermişsiniz ve hatta fazlasıyla yapmışsınız. Allah yardımınız olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kocam beni aldatti hakkimi helal etmiyorum, hatice hoca

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

3 Yorumlar

  1. Selamun aleykum değerli kardeşim, herşeyden önce dik duruşunuzdan dolayı sizi taktir etmek isterim. Eşinize gereken şansları vermişsiniz bundan dolayı eminim vicdanınız rahattır. Zor bir durum evet ama aklınızla hareket edin; evli kalmaya devam ettiğinizde kaybedeceklerinizi düşünün sonra kazanacaklarınızı da düşünün. Vaziyetinizi de göz önünde bulundurarak muhasebe yapın, pişman olmayacağınız bir karar verin. Kararınızı eşinize bildirin, birlikte hareket edin. Her gün mutlaka salavat getirin. Kendinizi bırakmayasınız. Dualarımdasınız, Allah’a emanet olun.

  2. A.selam Hatice Hanım, teşekkür ederim cevabınız, için. İçim son derece rahat, yeteri kadar şansı da verdim özveride de bulundum. Onu seçersem, bu kırgınlık hiçbir zaman geçmeyecek, hiç bir şey eskisi gibi olamayacak, diğer taraftan 2 eşliliği ne mantığım ne gönlüm kabulleniyor. Ve Onu seçtiğim takdirde, her zaman destekçim olan ailemi de kaybedeceğim, çünkü bu hazmedilmesi güç bir şey. Peki eşimin düşündüğü şeyin islamda yeri var mıdır? Yoksa sizde benim gibi islamda çok eşliliğin olduğunu ama bu durumun kıstaslarının olduğunu ve onun bu kıstaslara uymadığını mı düşünüyorsunuz? Onun ve yanındaki kadının yaptığı, benim haklarıma tecavüz değil mi? Nikah ilan yolu ile olmaz mı, herkesten kaçarak nikah kıyılır mı? Çor soru sordum, hakkınızı helal edin. Selametle…

  3. Rica ederim her zaman sorabilirsiniz. Kur’an da geçtiği üzere erkeğe 4 evlilik hakkı verilmiştir fakat bu emir değil sınırdır. Erkek birden çok evlilik istiyorsa evlenmeden önce bu kararını eşiyle paylaşsa eşi de ona göre hareket eder. Erkeğin bu hakkı olsa da ülkemizde yaygın olmadığı için en başta konuşulması gerekti. Bu eşinizin sorumsuzluğu olmuş. Diğer yandan erkeği paylaşmak gibi gelse de Allah muhakkak erkeğin gönlünü 4 eşli evliliğe verebilecek şefkat ile yaratmıştır. Şu da bir gerçek ki değer vermeyen erkek tek olsanız da değer vermiyor, değer verebilen erkek 4 hanımına da eşit davranır.
    Karşıdaki kadın bekar ise istediği kişiyle nikahlanabilir. Burda yanlış olan eşinizin sizi aldatmasıdır. Sizi anlıyorum kadınlar unutamıyor ama güçlü durmalısınız. Aile büyükleriyle eşinizle bir arada konuşun, şartlarınızı mutlaka çekinmeden dile getirin, ortak bir karara varın inşaAllah.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.