Dini Soru / Sorular / Eşler ahirette beraber olacak mı

Eşler ahirette beraber olacak mı

Sponsorlu Bağlantılar

Eşler ahirette beraber olacak mı

Soru

İki kişi birbirini severse kız erkeği çok sevse ve çok kıskansa çok acı çekse erkek başkasıyla evlenirse eşi olan kızda onu çok sevse kıskansa ve eşi olan kız hamileyken bebeğiyle beraber ölürse erkek sevdiği kıza geri dönse ve sevdiğini söylese bunlar kavuşsa veya kavuşmazsa erkek ahirette hangisiyle beraber olacak hangisine kavuşacak?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Bu konuda bizim bildiğimiz şudur. Bu dünyada evli olan ve evli olduğu halde ölerek cennete giren eşlerin evliliğinin devam edeceğidir. Bunun dışında kalan diğer ayrıntıların durumunu Allah bilir. Allah sevenleri cennete kavuşturacağı umulur bu Allah için çok kolaydır. Allah’a emanet olun.

Bu hususta şu bilgileri göz önüne almakta fayda var:
-Ahirette tıpkı dünyada gördüğümüz rüya durumu gibi bir durumda olacağız…
-Ölüm dahi öldürülecek, hatta Azrail dahi kendi canını teslim edecek, bu da demektir ki bu dünyadaki evlilikler de ölmüş olacak…
-Ahirette kişi sevdiğiyle beraber olacak ama sevdiği cennette kendisi cehennemde ya da tersi, bu gibi bir beraberlik falan değil, manaya bakın, özüne inin mevzunun.
Temel olarak bunları dikkate aldığımız vakit şu sonuca varırız:
Ahirette kişi bekar olacak, tıpkı bu dünyada birisini sevip de onunla evlenmesi gibi, orada da birisini sevecek ve onunla evlenecek, ancak dünyadayken evli olarak ölenler, eğer ki hem erkek hem de kadın ikisi de cehennemlikse zaten beraberlikten bahsedemeyiz ama ikisi de cennetlikse orada evlilere bir öncelik var diyebiliriz. Tabii ki öncelik var derken Allah sana al sana seçenek hangisini seçeceksin diye sormayacak, bu durum da illa ki bir süreç bir vakit dahilinde olacak.
Kısası şu ki insanın insana duyduğu aşk da ölümü tadacağı için buradaki aşkı sevgiyi ahirette beklemeyin. Orada buradakinden kat kat fazlası olacak ve bunu da yaşamadan bilmemiz imkansız, e buradayken oradaki sevgiyi yaşamak imkansız olduğu için de mevzu hepten imkansız oluyor. Siz sevdiğinizi bırakın, Rabb’e yönelin, en iyisini o bilir… Selametle.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.