Dini Soru / İlim-Bilgi-Nasihat / Ev alabilmek için dualar

Ev alabilmek için dualar

Sponsorlu Bağlantılar

Ev Almak İçin Dua, edilecek en güzel dualardandır. Allah’u teala bu dünyada bir insana ihsan edeceği dünyevi nimetler arasında en kıymetli nimetlerin başında gelen ev sahibi olmaktır. Küçük olsun büyük olsun, dünyevi olsun veya uhrevi olsun Allah’ın sonsuz hazinesinden istemek gerekir. Biz istemekten bıkmadıkça o vermekten bıkmaz.

Ev Almak İçin Dualar;

Resülullah (Aleyhisselam) şöyle buyurmuştur; “Allah Teala’nın bir meleği vardır, bu melek “Ya Erhamerrahimin” diyen kimseleri takip eder. Bunun;

“Ya Erhamerrahimin” kelimesini üç defa söylerse Melek; “Ya Erhamerrahimin olan rabbin sana yöneldi. Ne dileğin varsa iste” der.

Hacet Duası Arapça Ve Türkçe Okunuşu;

“Bismillahirrahmanirrahim

Allhumme ileyke eş’ku da’fe kuvvetiy ve killete hiletiy ve hevaniy alennas; Ya Erhamerrahimiyn ente Rabbül müstad’afiyn, ente erhamu biy min entekileniy ila aduvvin bağiydin yetecehhemuniy ev ila sadıykın karibin mellektehu emri. İn lem tekun gadbane aleyye fela ubaliy gayre enne afiyeteke ev seuliy. Euzü binuri vechikellezi eşrekat lehu zulumatu ve salaha aleyhi emriddünya vel ahıreti en yenzile bi gadabüke ev yehılle aleyye sehatük, ve lekel utba hatta terda ve la havle vela kuvvete illa bike.”

Ev Almak İçin Dua

Anlamı; “Allah’ım kuvvetimin yetersiz kaldığını çaresiz olduğumu halk nazarında hor hakir hale düştüğümü görüyorsun. Ya erhamerrahimiyn zayıf görülüp ezilenlerin Rabbi sensin. Kötü huylu ve kötü tavırlı yabancı düşmanın eline beni terketmeyecek hatta himayemi ellerine verdiğin akrabadan bir dosta bile beni bırakmayacak kadar Rahimsin. Allah’ım bana karşı gazablı değilsen, çektiğim eziyet ve belalara hiç aldırış etmem. Ancak şu da var ki koruma sahan bunları da çektirmeyecek kadar geniştir. Allah’ım gazabına maruz kalmaktan yahud rızasızlığından senin bütün zulmeti parıl parıl aydınlatan dünya ve ahiret hallerinin yegane selamete çıkartıcısı olan nur’u veçhine sığınırım. Allah’ım rızan olasıya senden affını diliyorum. Havle kuvvet ancak seninledir.”

Evliyaların Dilek Duası

“Bismillahirrahmanirrahim

“Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim. Allahümme inni es’elüke ya kadimü, ya daimü, ya ferdü, ya vitru, ya ehadü, ya samedü, ya hayyü, ya kayyumü, ya zel celali vel ikram, fein tevellev fekül hasbiyallahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azim.”

Anlamı; “İsa (A.S.) bu mübarek duayı okur, ölüleri diriltirdi. Haceti veya bir dileği olan sabah namazını kıldıkdıktan sonra kıbleye karşı oturur da bu duayı yüz defa okursa dileği gerçekleşir. Cenabı Hakkın veli kullarından olan Süleyman bin Mukatil hazretleri şöyle buyurmaktadır; “Kim yukarıdaki duayı sabah namazından sonra yüz kez okuyup Cenabı Haktan dilekte bulunur da Allah onun dileğini vermezse ben Süleyman bin Mukatipe lanet eylesin.” Öyle ise bu duayı hiç tereddüt etmeden içten, samimiyetle okuyup Cenabı Hakka tevekkül etmeliyiz.

Duanın Özelliği Açısından Kabulüne Şayan Olması;

Hz. Enes (r.a.) anlatıyor; Bir gün Resulullah (s.a.v.) ile beraber bulunuyordum. Bir kimse;

“Ya Bedi’assemavati ya Hayyu ya Kayyumu, inneni es’elüke.” diye dua etti. Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu; “Bu adam nasıl bir isimle dua etti Nefsim yed-i kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, bu isimle yapılan duaya Allah icabet eder, onu reddetmez. Yine Hz. Enes anlatıyor ;Bir zaman ben Peygamber (s.a.v.) ile beraber idim. Bir adam ayakta namaz kılıyordu. Namazını kılınca, şu duayı okudu;

“Bismillahirrahmanirrahim

Allahumme inni es’elüke bienne leke’l-hamdu la ilahe illa entel Hannanül Mennan, ya Bedi’assemavati vel-ardı ya Zelcelali vel-ikram. Es’elükel cennete ve euzu bike minennari.”

Anlamı; Sana hamdederek, Senden isterim. Senden başka ilah yoktur, ancak Sen varsın. Sen yerlerin ve göklerin yaratısısın. Celal ve ikram sahibisin. Hay ve Kayyum sensin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Nasip Duası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: ev alabilmek icin yapılacak dua

İlgini Çekebilir

Nasip Duası

Sponsorlu Bağlantılar Nasip duası, insanların çokça istediği ama bir türlü olmadığı bazı işlerinin olması için …

Cünüpken Oruç Tutulurmu

Sponsorlu Bağlantılar Cünüp iken oruç tutulabilir ancak bu cünüp olma şekline bağlıdır. Eğer uykusunda ihtilam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.