Dini Soru / Sorular / Ezan ve kamet hakkında bilgi

Ezan ve kamet hakkında bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Ezan ve kamet hakkında bilgi

Soru

Ezanı şerifi iki kamet i bir okuyun diye bir hadisi şerif olduğu söyleniyor. yani ezanda allahuekber allahuekber kamette ise sadece bir allahuekber.
Ezanda iki eşhedüenlailaheillallah kamette ise bir sefer eşhedüenlailaheillallah gibi kamet i okuyun diyenler var. bunun hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

İBRAHİM ÇETİN

Cevap

Ezan kelimeleri bellidir ve bu konuda herhangi bir ihtilaf da yoktur. Ama kamet konusunda ise bir kaç görüş yani bir kaç rivayet bulunmaktadır. Bunları delilleri ile buradan okuyabilirsiniz.

Hanefilere göre:
Kamet sözleri, ezanda olduğu gibi, tekbirler dört, diğer sözler ikişer ikişerdir. Kamette “Felâh’tan sonra iki kere “Kad kametissalah” cümlesi ilâve edilir. Dolayısıyla kametin kelimeleri on yedi olmaktadır. Bunun dayandığı delil İbni Ebu Şeybe’den gelen şu rivayettir: “İbni Ebu Şeybe şöyle demiştir: “Hz. Muhammed (a.s.)’in ashabı bize şöyle anlatmışlardır: Abdullah b. el-Ansarî Hz. Peygamber (a.s.)’e gelerek şöyle dedi: “Yâ Resulullah! Ben rüyamda üzerinde iki yeşil bürde bulunan bir kişinin bir duvarın üzerine çıkıp ikişer ikişer söyleyerek ezan okuduğunu ve kamet getirdiğini gördüm”

Tirmiznin Abdullah b. Zeyd’den rivayet ettiğine göre, şöyle demiştir: “Resulullah (a.s.)’ın ezanı ve kameti çifter çifter idi.”)

Şafiîler ile Hanbelîlere göre:
Kametin kelimeleri birer kere okunup on bir kelimeden ibarettir. Ancak “kad kametissalah” lafzı müstesnadır. Bu kelime iki kere tekrarlanır. Çünkü Abdullah b. Ömer’den rivayet edildiğine göre: “Hz. Peygamber (a.s.) döneminde ezan ancak ikişer kere, kamet ise birer kere idi. Ancak müezzin: “Kad kametissalah kad kametissalah” derdi. ” B ana göre, bu rivayet diğerlerinden daha kuvvetlidir. Yahut hüküm bu görüş ile HanefTlerin görüşü arasında muhayyerdir. Enes hadisi ise İbni Ömer hadisi ile kayıtlandı almıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.