Dini Soru / Sorular / Fil vakası kısa özet

Fil vakası kısa özet

Sponsorlu Bağlantılar

Fil vakası kısa özet

Soru

Selamun aleykum hocam. Fil vakası hakkında kısa bilgi, fil vakası nedir, Fil vakası kısa özetini yazar mısınız. Teşekkürler.

Cevap

Fil vakası tarihte eşi ve benzeri çok az rastlanan Allah’ın mucizelerindendir. Bu öyle bir mucizedir ki, binlerce insanın gözleri önünde gerçekleşmiştir. Fil vakasının oluş nedeni aslında kabenin insanlar nazarındaki hürmetini kıskanmak ve insanların dikkatini habeşistanda yeni inşa edilen kiliseye çevirmekti. Bu hadise Peygamberin doğumundan 50-55 gün önce meydana gelmiş bir olaydır.

İşte o dönemde Ebrehe adındaki Habeş’li Yemen hükümdarı, Kabe’ye yapılan ziyaretleri azaltmak ve önemini düşürmek için muhteşem bir kilise inşa eder. Ancak insanların Kabe”ye göstermiş olduğu ilgiyi azaltamaz.

Amacına ulaşabilmek için, Ebrehe Kabe’yi yıkmaya karar verir. Bundan dolayı büyük bir fil ordusu hazırlatarak Mekke üzerine yürür. Mekke`ye girmek üzere olan ordu bir anda Allah’u Teala’nın görevlendirmiş olduğu Ebabil kuşlarının saldırısına uğrar. Kuşların gagalarında ve pençelerinde getirdiği nohut büyüklüğündeki taşlarla Ebrehe’nin fil ordusu telef olur. İşte Allah’u Teala tarafından gerçekleştirilen bu mucize tarihe fil vakası olarak geçer. Ayrıca bu olay Kur-an’ı Kerim’de Fil suresinde de anlatılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.