Dini Soru / Sorular / Finans kurumları ile ev almak caiz mi

Finans kurumları ile ev almak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar

Finans kurumları ile ev almak caiz mi

Soru

Selamün aleyküm arkadaşlar..ev almak istiyorum ve sizin bilgileriniz doğrultusunda katılım yani finans kurumlarını araştırdım bitanesini buldum mesela 100 bin tl çektiğimde ev 123 bin tl iken kar oranıyla 1.09 dan hesaplıyorlar 100 bin e 76 bin ödüyorum bu finans bankalardan birinin söledikleri..birde devlet bankasına sordum 0,95 den 100 bine 68 bin civarı ödüyorum..sizce hangisi olmalı ikiside faize girmiyor mu hocam ? 123 bin tl evi 176 bine veriyolar…karar veremedim finans kurumları helal denildi faiz deil die o tarafa yöneldim ama çok fazla çıkıyor normal faizden ne yapmam gerek ?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bu konuda verilmiş olan bir fetvayı örnek olarak gösterebiliriz. Faiz olduğu belli olan bir durum ile amel etmek zaten ateşle oynamak demektir ve bunun hiç bir çözümü ve meşruiyeti yoktur helal değildir. Finans kurumları ile ilgili görüşümüz Nurettin Yıldız hocamızın görüşü gibidir. Bu konuda vermiş olduğu bir cevabı şöyledir:

Maalesef, faiz ve faizin bağlantıları konusunda hadislerde belirtilen afet dönemine girdik ya da o süreçteyiz. Allah bizi, O’nun haramlarına düşmekten muhafaza buyursun. Adına ‘finans kurumu’ ya da başka bir şey denen kurumların İslam’a göre olmadığını tartışmaya bile gerek yoktur. Herhalde sahipleri de bunu iddia etmezler. Fakat diğerleriyle aynı demeyi zorlaştıracak bir durumdan da söz edebiliriz. O nedenle yüzde yüz helaldir demediğimiz gibi saf haram olduğunu da iddia edemiyoruz. İlla bir banka ile çalışılacaksa onlarla çalışılmasını söyleyebiliyoruz. Takva yönü ile bakıldığında uzak durulması gerekmektedir. Tenkitte ölçülü davranmamızın nedeni, o kurumların Türkiye’de saygın ilim adamı olarak bilinen isimlerle danışarak iş yaptıklarını beyan etmiş olmalarıdır. Allah’a yalvarır, bizi nefislerimize esir etmemesini dileriz.

Nurettin Yıldız

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Abdestte özürlü hükümleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.