Dini Soru / Sorular / Gafletten kurtulmak için ne yapmalı

Gafletten kurtulmak için ne yapmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Gafletten kurtulmak için ne yapmalı

Soru

Selamün aleyküm. Pekte ibadetleri meşhur olmayan ben aciz kul dini konularda yapmamız gerekenleri, günahları ve sevapları videoları ve sesli sohbetleri dinlerken gözümde canlandırıp, kendimi tutamadan ağlamak son 1-2 yıldır moda oldu bende. Fakat videolar ve sohbetler bitince gaflet tekrar çökmekte ve yine ben eski isyankar olarak günahlara devam etmekte. Nedir hocam eksik olan içimdeki ateşi bir türlü alevlendiremeyen?

Cevap

Aleykum selam. İnsan her daim huşu hali üzerinde kalabilseydi hadisi şerifte de buyrulduğu gibi yolda, sokakta ve hatta yatağında melekler onunla musafaha etmek için sıraya girerler. Ancak biz biraz dünyamız için birazda ahiretimiz için vakit ayırmalıyız. Böyle bu ümmetin en hayırlıları olan vasat üzerinde olanlardan olabilelim. Hadisi şerifte sevgili peygamberimiz aleyhisselam şöyle buyurmaktadır:

(Gafil olduğu halde, gafletinden habersiz kimseye şaşılır. Şu kişiye de şaşılır ki ölüm onun peşinde iken, o dünyanın peşinde koşar. Rabbi kendinden hoşnut olup olmadığını bilmeden kahkaha ile gülene de şaşılır.) [Ebu Nuaym] Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.