Dini Soru / Sorular / Gayrimüslimlerin bayramlarını kutlamak

Gayrimüslimlerin bayramlarını kutlamak

Sponsorlu Bağlantılar

Gayrimüslimlerin bayramlarını kutlamak

Soru

Merhaba,
1.soru: yabancı ülkede yaşayan müslüman insanların çevrelerindeki gayri muslim insanların bayramları olduğu zaman kutlamak caiz midir? (bazı fikirler eğer ben onun bayramını kutlarsam dinimde yanlış ve günah olan bir bayramı tasvip etmiş olurum ve değer vermiş olurum diyor. Ama hristiyan müslümanın bayramını kutladığında sesini çıkarmıyor) doğru olan nedir.
2.soru: doğum günü kutlamak caizse nasıl en güzel şekilde kutlanır?

tesekkurler

Cevap

Selamun aleykum. Gayri müslimlerin bayramlarını kutlamak caiz değildir. Onlarında kedni dinlerine göre bayramlarımızı kutlamaları caiz değilse de kutlayan kimseler olabilmektedir. Elbette onların bizim dini bayramlarımızı kutlamalarında bizim için bir sakınca yoktur ve belkide dinimizi biraz daha öğrenmelerine vesile olacaktır.

Doğum günü kutlamak ise bunun islami olmadığını kesin olarak söyleyebiliriz ama bu iş tam bir kafir işidir de diyemeyiz. Bu konuda en doğrusu imkan olduğu sürece yapmamaktır uzak durmaktır.

Soru

Gayri müslimlerin bayram kutlamalarına katılmanın hükmü nedir? Bayramlarını kutlamak günah mıdır lütfen anlatır mısınız hocam. Teşekkür ederim.

Cevap

Gayrimüslimlerin bayramlarını kutlamak caiz değildir haramdır. Noel ve benzeri olan bayramları müslümanlar kutlayamazlar. Kim bir kavme benzerse o onlardandır buyrulmuştur. Müslüman dininin emrine göre hareket eder ve Allah’ın rızasını kaybetmekten korkmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.