Dini Soru / Sorular / Geğirince abdest bozulur mu

Geğirince abdest bozulur mu

Sponsorlu Bağlantılar

Geğirince abdest bozulur mu

Soru

Geğirince abdest bozulur mu acaba geyirmek abtest bozar mı kısaca bilgi verir misiniz.

Cevap

Değerli kardeşim. Abdesti bozan durumlar arasında geğirmek yoktur yani geğirmek abdesti bozmaz. Her müslüman abdesti bozan durumları bilmesi gerekir çünkü bir çok ibadet ancak abdest ile yapılması mümkün olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: geğirmek abdesti bozar mi, geğirmek abdesti bozarmi, geğirince abdest bozulur mu, geğirmek abdest bozar mı, geğirmek abdest bozarmı, geğirme abdesti bozar mı, geyirmek abdesti b

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

3 Yorumlar

 1. Abdesti bozan durumlar nelerdir hocam?

 2. Abdest bir çok ibadetin sahih olması için şart koşulmuştur. Abdest namazın ve duanın anahtarı kabul edilmiştir. Abdest almayı öğrenmek önemli olduğu kadar abdesti bozan şeyleri öğrenmek de çok önemlidir.

  Hanefi Mezhebine Göre Abdesti Bozan Şeyler:

  1. Ön ve arka mahalden çıkan her şey -ister az olsun, ister çok- abdesti bozar. Bu şeyler idrar, kazurat, meni, mezi, taş, vs. gibi maddelerdir.

  2. Arka taraftan gaz çıkması (yellenme).

  3. Çocuk düşürme hâli.

  4. Ön ve arka yolların dışında, bedenin herhangi bir yerinden kan, irin, sarı su gibi akıntıların gelmesi.

  5. Ağız dolusu kusmak. Kusmuk; yemek, su veya safra gibi bir madde olabilir. Kusuntunun, azar azar geleni dahi bir araya toplanınca ağız dolusu miktarına ulaşıyorsa, abdesti bozar.

  6. Ağızdan, tükrüğe eşit veya ona galib gelecek miktarda kan gelmek.

  7. İnsanın kendine hâkimiyetini kaybettiren uyku abdesti bozar. Bu uyku ister yan üstü yatarak, ister sırtüstü yatarak, ister yüzü koyun yatarak, ister oturup dirseğine dayanarak olsun hüküm aynıdır. Yanında konuşulanları duyacak derecedeki hafif uyuklamalar ise abdesti bozmaz. Bir şey’e dayanarak uyuyan kimsenin, dayanmakta olduğu şey çekildiği takdirde düşecek derecede uykuya dalmışlığı varsa, abdest bozulur.

  8. Az veya çok süreli baygınlık.

  9. Namazda gülmek. Tebessümle gülmek ayrıdır. Gülmek seslidir, işitilir. Bu yüzden namazda gülmek abdesti bozar. Abdest bozulunca namaz da bozulmuş olur.

  10. Kadınla erkeğin birbiriyle fâhiş mübâşeretleri de abdesti bozar. Fâhiş mübaşeret, erkekle kadının arada hiçbir örtü olmaksızın veya çok ince bir bez olduğu hâlde mahrem yerlerini birbirine dokundurmaları, temas ettirmeleridir.

  11. Erkeğin idrar akıntısını kesmek için idrar yoluna soktuğu pamuğun sonradan dışarı çıkması veya çıkarılması hâlinde, abdest bozulur. Pamuğun üzerinde yaşlık bulunup bulunmaması hükmü değiştirmez.

  12. Kadının tenâsül uzvu içine veya dışına konulan bezin veya pamuğun, ıslanmış olarak dışarı çıkması veya çıkarılması da abdesti bozar. Uzvun dışına konulan pamuğun iç tarafı ıslanmış olunca abdest bozulmuş olur.

  13. Teyemmüm etmiş kimsenin suyu görmesi, teyemmümle alınan abdesti bozar.

  14. Özür sâhipleri için namaz vaktinin çıkması ile abdestleri bozulur.

  15. Esrar veya içki içerek sarhoş olmak da abdesti bozar.

 3. Verdiğiniz değeri bilgiler için teşekkürler. Allah razı olsun..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.