Dini Soru / Sorular / Gideceği yeri bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez kompozisyon

Gideceği yeri bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

Gideceği yeri bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez kompozisyon

Soru

Merhaba hocam. Gideceği yeri bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez anlamı nedir? Lütfen kısaca bilgi verir misiniz. Teşekkür ediyorum.

Cevap

Başarının altın kuralı gittiği yönde sabit kalarak sonuna kadar gitmektir. Hedefi belli olmadan yola çıkan birisine bütün dünya başka bir tarafa çekilir. Tam olarak yönünü tayin etmeyen ve edemeyen bir insanın başarıya ulaşması mümkün değildir. Bütün zihnini gideceği yöne ve asıl hedefine yönlendiremeyen birisinin istediği şeyleri elde etmesi de mümkün değildir. Başarıya ulaşmak isteyen bir insan hedeflerini belirlemeli, planını ortaya koymalı ve pusulasını tam hedefine sabitlemelidir. Büyük işler başaranların, bunu sadece hedeflerine borçlu oldukları konusunda ikna olmazlar.

Hedef sahibi olduğunuzda tüm duruşunuz ona hizmet edecektir. Geçen tüm saniyelerinizde zihniniz hedef üzerinde düşünecek, konuşmalarınızı, ilginizi ve öğreniminizi hedefiniz belirleyecektir. Böylece dikilen bir ağacın beslenerek büyümesi gibi, hedeflerle dolu bir zihinde yaşatılan arzular içten içe inşa olmaya ve yeşermeye devam edecektir. Hedefsiz insan kökleri kesilmiş ağaç gibidir, yeşermez. Kökleriniz canlı mı? Her gece uyumadan önce, sulanmak isteyen büyük bir hedef kendisini size hatırlatıyor mu?

Hedef üzerinde çalışırken dikkat etmemiz gereken belli kurallar vardır. Bu kuralları sistemli şekilde uygulayabildiğimiz ölçüde hedefimiz elimize verilecektir.
“Hiç kimse bir şeyi elde edebileceğine inanmadığı sürece onu elde etmeye hazır değildir. Ne kadar hazır olduğunuzu ne kadar arzuladığınız belirler.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. Bir insan yapmak istediklerini yani asıl hedefini iyi belirlemelidir. Hedefini belirledikten sonra o hedefe ulaşabilmek için gerekli evreleri ve adımları belirleye bilir. Hedefi belli olmayan bir kişi çok rahatlıkla farklı yönlere kayabilir. Belkide hiç istemeyeceği ve pişman olacağı şeyleri yapmak zorunda kalacaktır. İşte Gideceği yeri bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez sözü tam da bunu anlatmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.