Dini Soru / Sorular / Gıybet edilen ortamda bulunmak

Gıybet edilen ortamda bulunmak

Sponsorlu Bağlantılar

Gıybet edilen ortamda bulunmak

Soru

Gıybet edilen ortamda bulunmak ve konuşanı dinlemek?

Selamun aleykum. sürekli yaptığı kötülükler, haksızlıklar, vicdansızlıklar sebebiyle arkasından konuşulan bir teyzem var. Annem ve dayımı çok sinir ediyor. Teyzem büyük olduğundan kimse ona bir şey demiyor, haliyle arkasından konuşuluyor. Ben gıybete tevbe ettim. Beni de ne kadar sinir etse de ben konuşmuyorum. Ama bana anlattıklarında dinliyorum. Sorum şu; annem ve dayım teyzemi konuşurken benim de yanlarında bulunmam ve onları dinlemem günaha ortak olduğum anlamına gelir mi?

Cevap

Aleykum selam kardeşim gıybeti dinleyen günaha ortak olur, gıybetin ne denli iğrenç bir hastalık olduğunu ve kul hakkı olduğunu annene ve dayına anlatmalısın. Gıybet güzel amelleri yer bitirir ve gıybetini ettiğiniz kişinin işlediği günahlar sizin amel defterinize geçebilecektir. Bu kadar tehlikeli sonuçları olan bu hastalıktan kurtulmak ve tövbe etmek gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

2 Yorumlar

  1. Allah razi olsun. Anlatiyorum fakat “konusmasak patlariz” diyorlar. Ben de diretmiyorum.

  2. Sizden de Allah razı olsun kardeşim. Siz elinizden geleni yaptıktan sonra elbette sorumluluğunuzu yapmış olursunuz. Allah hiç kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.