Dini Soru / Sorular / Gıybet ettim

Gıybet ettim

Sponsorlu Bağlantılar

Gıybet ettim

Soru

Merhaba hocam öncelikle Allah sizlerden razı olsun.Ben gıybet etmedigimi sanıyordum, ama gıybet bizim yaşam tarzimiz olmuş maalesef ama haberimiz yok.

Cevap

Merhaba. Allah senden de razı olsun. Evet, yazık ki gıybet yapmak yetmiyor ve gıybete; ama biz dertleşiyoruz, istişare ediyoruz, çözüm bulmaya, rahatlamaya çalışıyoruz gibi kılıflar uydurulmaya çalışılıyor ya da edilen gıybet, gıybet değil sanılıyor. Bir kimsenin arkasından; duyduğunda kendisinin hoşnut olmayacağı şekilde konuşmak gıybettir. Amaca bakılmaz, fiiliyata bakılır ve gıybet kul hakkıdır. Hellallik alınması şarttır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Hocam yazdıklarımın yarisi gelmemiş, devamını yazayım.Giybet yaptığımı farkedip tövbe ettim , hatta o kişiler için hayırlı dualarda bulundum, çünkü helallik alabilecek durumda değilim.Sonra bir de kibre düşüp vicdanım rahatsız oldu, ben bana haksızlık edenlere dua ederken, kimse benim lehime dua etmiyordur belki hele ki dusmanlarim beddua bile edebilirler.Tabi en doğrusunu Allah bilir.Cikmaya çalıştıkça batıyorum sanki hocam, kim bana ne yaparsa yapsın iyi dusuneyim diyorum ne beddua ne gıybet etmemeye çalışıyorum.Bu seferde kibre düsüyorum sanki, kurtuldugumu dusunurken daha çok batıyor muyum hocam

  2. Helallik alman şarttır çünkü dünyada helalleşilmez ise ahirette kurulacak mahkemede herkes hakkını isteyecektir. Helalleşemem diyorsan tövbe etmekle beraber, o kişlerin adına hayırlar yapabilirsin ama bu, kul hakkını silmez sadece ahiretteki helalleşmede sana yardımcı olabilir.
    Öte yandan neyin kibrini yapıyorsun ki sen? Biz kimiz ki, neyiz ki, neyimiz var ki kendimizi üstün görelim? Kibir şeytandan gelir. Kibir ettiğin kişi günahkâr olsa bile, doğrudan tertemiz şekilde cennete girebilir, yani kimse kendisinden emin olamaz. Bundan da tövbe et, bunları şeytan sana aşılamak istiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.