Dini Soru / Sorular / Gıybetten korunmak için

Gıybetten korunmak için

Sponsorlu Bağlantılar

Gıybetten korunmak için

Soru

Selamun aleykum hocam. Lütfen yardım edin.

Video izleyince yorumlarda küfür olan şeyler olunca gülesim geliyor. Küfür hiç hoş bir şey değil ama bu aralar küfür duyunca rahatsız olmamaya başladım ne yapmalıyım? Küfür etmeye kadar gidebilirim Allah korusun öyle hissediyorum. Sınıfımızda da küfür edenler var onlar gibi olmak istemiyorum. Kendimi nasıl korumalıyım?

Vede gıybet konusunda gıybet hiç sevmem ama her yerde dedikodu ediyorlar. Bazen bende farkında olmadan arada sırada gıybet ediyorum sonra Allah’tan af dileyip susuyorum. İsmini vermeden söylüyorum bu sefer kim diye soruyorlar ağzımı tutamadım zaman .

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bir günah büyü olsa bile işleye işleye artık o günah Allah korusun normal gibi gelmeye başlar. Bunun nedeni bu günahları izlemek veya okumaktan geçer. Bundan sakınmak için bu videoları asla izlememelisin ve bu yazıları da okumamalısın. Küfürlerden maksat sövmekse durum böyledir. Eğer küfür derken insanı dinden çıkaran şeylerde Allah korusun bunları zevkle izlemek veya bunlara gülmek bile iman açısından çok tehlikelidir. Bu ortamlardan ve arkadaşlardan uzak durmalısın.

Gıybet konusunda da aynı tavırları göstermen gerekir. Çünkü gıybet bir hastalık gibi bulaşır ve kul hakkına girmeye neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

 1. Gıybetle karşılaşınca ne yapmalı?

  Selamun aleykum hocam her akraba ziyaretinde gıybet ediliyor kendimden buyuklere bazen lutfen konuyu kapatin bu giybettir diyorum bazen diyemiyorum hocam bana örnekler verebilirmisiniz bu ortamlarda neler anlatmamiz gerekir ayet hadis ne soylemeliyiz ? Birde hocam yanimda kulaklik taşisam giybet aninda hemen kuran acip onu dinlesem bu gunahtan kurtulur muyum baskasinin evinde nasil oda degistirebilirim bilmiyorum ?

 2. Aleykum selam. Gıybetten imkanın olduğunca uzak dur. Eğer imkanın varsa o yeri terkedip başka odaya geçebilirsin. İmkan olmazsa ve uyarabilirsen uyar eğer oda olmazsa sadece kalbinle o günahtan nefret edersin. Gıybetin günahı ve çirkinliği ile ilgili bazı hadislerde şöyle buyrulmaktadır.

  Peygamberimiz bir gün arkadaşlarına:
  -Gıybet nedir, bilir misiniz? diye sordu Onlar:
  -Allah ve peygamberi daha iyi bilir, dediler Peygamberimiz:
  -Kardeşini gıyabında (arkasında) onun hoşlanmadığı bir şey ile anmandır, buyurdu Dinleyenler:
  -Dediğim kardeşimde varsa ne buyurursunuz? diye sordular Peygamberimiz:
  “Eğer dediğin ayıp kardeşinde varsa o zaman gıybet olur Yoksa ona bühtan ve iftira etmiş olursun” buyurdu
  (Müslim, Birr, 20; Ebû Davud, Edep, 40)

  Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur:
  “Biriniz diğerini gıybet etmesin, sizden biri ölü kardeşinin etini yemek ister mi? Elbette bundan tiksindiniz O halde Allah’tan korkunuz Allah tevbeleri kabul eder Çok esirger” (Hucurat, 12)

  İnsan başkasının gıybetini niçin yapar? Büyük âlim İmam Gazâli, “gıybetin belli başlı sebeblerinden birinin kin olduğunu söylüyor Bir kimse başkasına duyduğu kin sebebiyle onu çekiştirmekten ve aleyhinde konuşmaktan zevk alır” diyor Halbuki mümin kin tutmaz.

  Gıybetin bir başka sebebi de çekememezliktir Genelde insan kendisinden üstün olan, toplum içerisinde saygınlığı bulunan ve bilgili olan kimseyi bu ve benzeri üstünlüklerinden dolayı çekemez ve onda gördüğü bazı kusurları söyleyerek onu ayıblamaya çalışır.

  Şu örnek gıybeti çok güzel anlatıyor Hz Aişe validemiz diyor ki, ben bir gün Peygamberimize:
  -Ey Allah’ın elçisi, Safiyye’nin -ki bu da Peygamberimizin eşi idi- kısa boylu olduğunu kasdederek, şöyle böyle oluşu sana yeter, demiştim de Peygamberimiz:
  -Aişe, öyle bir söz söyledin ki, eğer o söz denizin suyu ile karışsa, her halde onu bozardı, buyurdu(Ebû Davud, Edep, 38)

  Peygamberimiz, müslüman kardeşini arkasından çekiştirenlerin kıyamet gününde korkunç bir şekilde azap edileceklerini bildirmiş söyle buyurmuştur:
  “Ben miraç ettirildiğim gece, bir topluluğun yanından geçtim Bunlar bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalıyorlardı Ben:
  -Ey Cebrail, bunlar kimlerdir? diye sordum Cebrail aleyhi’sselâm:
  -Bunlar, insanların etlerini yiyen -gıybet eden- ler, onların iffet ve şereflerine dokunanlardır, dedi” (Ebu Davud, Edep, 40)

  Gıybet etmek günah olduğu gibi yapılan gıybeti dinlemek de günahtır Müslüman kardeşi bir yerde çekiştirilirken, onun iffet ve namusuna dil uzatılırken, bunu duyan kimseye düşen, ona mani olmaktırÇünkü bir müslümanın kanı ve malı gibi ırz ve namusu da dokunulmazdır.

  Peygamberimiz buyuruyor:
  “Bir kimse, kardeşinin ırz ve şerefini çekiştirene karşı onu savunursa Allah Teâlâ kıyamet günü o kimseyi cehennemden uzaklaştırır” (Tirmizi, Birr, 20)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.