Dini Soru / Sorular / Günah işledikten sonra tevbe etmek

Günah işledikten sonra tevbe etmek

Sponsorlu Bağlantılar

Günah işledikten sonra tevbe etmek

Soru

Merhaba, Allah`in rahmeti sonsuz olduğu için ne olursa olsun yine tövbe etmek gerekiyor. İnsan yaşantısında her gün bilerek veya bilmeyerek günah işlemekteyiz. İnsan her gün günah işleyip sonra tövbe etse ve bu hep böyle tekrar etse bu yapılan şey Allahı kandırmak gibi olmuyor mu? bunu en güzel nasıl bir şekilde yapmalıyız?
Hayırlı günler dilerim

Cevap

Merhabalar kardeşim.
İslam tövbeyi şöyle anlatmıştır; tövbe pişmanlıktır ve tövbe kendinden önceki günahları siler denmiştir. İnsan ne kadar çok günah işlese de ve daha sonra dönüp ya rabbi ben pişmanın dese Allah o kulunu bağışlar. Evet durum budur ancak Allah kalplerimizi ve düşüncelerimizi bizden daha iyi bilir. Biz ne niyetle tövbe ettiğimizi ne kadar samimi olduğumuzu, ihlas ile tövbe edip etmediğimizi o hakkıyla bilendir. Bugün tövbe edeyim de yarın gene günah işlerim niyeti ile edilen bir tövbeyi Allah neden kabul etsin? Bir hadisinde peygamber aleyhisselam şöyle buyurmuştur:

“Bir kimse, Allah yolunda uzun seferler yapar. Saçı başı dağınık, toza toprağa bulanmış vaziyette ellerini gökyüzüne açarak: “Ya Rabbi! Ya Rabbi!” Diye dua eder. Hâlbuki onun yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, gıdası haramdır. Böyle birinin duası nasıl kabul edilir!” (Müslim, Zekât, 65; Tirmizî, Tefsîru’I-Kur’ân, 3)

Demek ki hem tövbeyi hemde duayı neden, nasıl ve ne için yaptığımızı Allah çok iyi bilir. Öyleyse tövbenin de hakkı verilmelidir. Tövbenin hakkı ise; kesin dönüş için niyet etmek, ihlaslı olmak, günahlardan uzak duracağına söz vermektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. Allah hakki ile togbe edenlerden eylesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.