Dini Soru / Sorular / Günahların kefareti nedir

Günahların kefareti nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Günahların kefareti nedir

Soru

Bir yerde duydum mümin kulun dünyadaki sıkıntıları (Hastalık,mutsuzluk gibi) , zorlukları onun bu dünyadaki günahlarına kefaret olur diye. Ayrıca bazı hocalar bir insan imanlı müslüman olarak öldüyse cehenneme gitmeyecek azap görecek ama cehenneme girmeyecek gibi bir ifade kullanıyorlar. 2-3 hocada gördüm bu yorumu. Bu iki durum doğru mudur? Yani bir insan günahlarını namaz kılarak, oruç tutarak ve sıkıntılarla karşılaşarak silip öteki tarafa azap görmeden gidebilir mi ? (zina,içki gibi büyük günahlar bunlara dahil) Son sorum olarakta bir müslüman azap görecekse bunun azabı hristiyan, yahudi ve ateistlere oranla daha düşük mü olacak?

Cevap

Merhaba kardeşim.Yaşadığımız sıkıntıların çoğu kendi yüzümüzden oluyor bu ibare Kur’an’da geçiyor.Allah’tan gelen sıkıntıların elbette karşılığı var.Allah kuluna asla eziyet etmez.Yaşanan sıkıntılar günahları silebilir,belalardan koruyabilir ya da ahirette büyük mükafatlar verebilir.Bunun matematiğine bizim aklımız yetmez.
Müslüman olarak ölmüş kişi cezası varsa cehenneme girecek ,cezası bitince iman ettiği için ebediyyen ‘cennette’ kalacaktır.
Elbette hiç bir müslüman bir kafir kadar azap çekmeyecek ama şu da unutulmamalı insanın işlediği tek bir günah bile tüm amellerini silebilir,müslüman namazına,çektiği eziyetlere güvenerek kendini garantide sanamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.