Dini Soru / Sorular / Günümüzde hukuk okumak

Günümüzde hukuk okumak

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde hukuk okumak

Soru

Böyle bir sistemde yani şeriatın olmadığı bir sistemde hukuk okumak ve ilerde hukukla ilgili mesleklerde bulunmak mesela hakim savcı avukat veya akademisyen gibi meslekler edinmek mümin bir kul için doğru mudur değilse ne yapmam lazım hukuk 2. Sınıf öğrencisiyim.

Cevap

Değerli kardeşim. Çok önemli bir soruya temas ettiniz. Her iman sahibi ve şuurlu genç kardeşlerimizin bu konuda bilgi sahibi olmaları gerekir. Gelişi güzel okumak ve meslekler edinerek dünyasını kurtarma peşinde olma derdinde olmak bize yakışmaz. Biz Muhammed ümmmetiyiz ve Allah bizlerin omuzlarına çok ağrı yükler yüklemiştir. Bu yükü taşırken bizlere yüklenen sorumluluğun şerefini idrak edenlerden olmalıyız. Sorduğunuz soruya gelince..

Doğruluğunda tereddüdümüz olmayan ya da iki Müslüman’ın hiçbir şekilde tereddüt etmeyecekleri bir gerçeği söylüyorsunuz: Biz, kanunları İslam olmayan bir ülkede yaşıyoruz. Hatta daha da ileri giderek diyebiliriz ki İslam’ı yok sayıp, yerine kendini oturtmak isteyen bir sistemde yaşıyoruz. Bu husus tartışmayı gerektirmeyecek kadar açıktır. Ancak ne yapılması gerektiği hususu, tartışma konusudur. Yıllardan beri Müslümanlar, doğrudan veya dolaylı olarak bu konuyu tartıştılar. Sizin de bildiğiniz gibi hiçbir endişe yokmuş gibi girip çıkan da olmuştur küsüp gider gibi kendini dışlayan da olmuştur. Geldiğimiz nokta ise ortadadır. Bir Müslüman, sadece kendisini düşünecekse yani namaz kılıp evinde oturmakla yetinecekse, gerçekten onun için bir sorun yoktur. Bir de bol bol nafile oruç tutar, kandil gecelerinde de mevlit dinlerse işi tamamdır. Ama böyle bir tavır, ne kadar Ümmet olma şuuruna yakın bir tavırdır? Ruhbanlıkla cemaat adamı olmak arasındaki fark burada gözümüze çarpmıyor mu? Meseleyi daha iyi anlamamıza yardım edecek bir tafsilata da işaret edelim:
Bir camide imam olan kişi, avukattan ne kadar farklı kalabilir? Bir imamın -hususi endişeler taşımaması durumunda- avukattan daha iyi sayılabilecek hangi yönlerini bulabilirsiniz? Eğer meseleye uzaktan seyreden bir bakışla bakacaksak durum budur. Hayır, meseleye Ümmet’imizin geçirdiği badirelerden biri olarak bakacaksak daha geniş bir açı çizmemiz şart olmaktadır. Meselenin başka bir boyutu da samimilik boyutudur. Hukuk ve benzeri alanlardaki ‘İslam dışılık’ endişesi, en az hukuk kadar ‘İslam’ın dışında kalmış olma hatta İslam’la savaşma’ hâlinde olan mesela ekonomide, aynı kuralları neden işletmiyoruz? Yoksa faiz üzerinden servet elde etmek hafif bir günah türü müdür? Bütün suç hukukun üzerinden mi muhasebe edilecektir? İşimize gelen ve gelmeyen ayrımı yapabilir miyiz? Yoksa ‘bu zorunluluk gereği’ mi diyeceğiz? Ümmet adına yapılan işlerde böyle kararlar verilemez. Eğer mesele bütün Müslümanları alakadar eden bir mesele ise o zaman Ümmet adına karar verecek mercilerin yani ulemanın ve âkiller kadrosunun devreye girmesi gerekir. Onlar da böyle bir kararı verirken dünü, bugünü ve yarını düşünerek karar vereceklerdir elbette. Kesinlikle hukuk, dikenli bir ormanı andırmaktadır. İçinde dolaşıp da gömleğini dikenlere takmamak neredeyse mümkün değildir. Ama yol almak diye bir derdi olanlar, gerektiğinde gömleklerini feda etmesini de bilmelidirler. Hem gömlekten olmaya razı olmamak hem de yol almaya çalışmak kime nasip olmuş! Dinimiz ve taviz kelimelerini katiyetle bir araya getirmeye yanaşmayız. Din, üzerinden taviz verilebilir bir değer değildir. Yahudiler öyle yaptıkları için Yahudi oldular. Biz inşallah dinimizi koruma hassasiyetiyle yaşayacağız. Fakat, dinimizin asla esnemez kuralları var, şu şekilde de olabilir denecek kuralları var. Zaruretler hâlinde ruhsatla amel edilebilecek bölümleri var. Sizin gibi olanların izlemesi gereken siyaset şu olmalıdır:
a- Bir kere İslam’ın aslını ve ana hatlarını bilmelisiniz. Bir ‘İslam’ kelimesinin etrafında dönüp durmak yerine, onun iç sistemi ile yürümek gerekir.
b- Münferit kararların hayır getirmesi beklenmez. Zaten eğer İslam ise gayemiz, İslam istişareyi mü’minlik standartlarından biri olarak önümüze koymuştur, ona riayet edelim.
c- Bu meseleyi veya herhangi bir meseleyi yirmi dört saatimizin bütününü işgal edecek ve diğer görevlerimizi mesela ailemizi, günlük ibadetlerimizi ihmal ettirecek hâle getirmemiz de doğru olmaz. Her şeyi dengede ve yerli yerinde değerlendirmeliyiz. İfrat veya tefrit hatadır.
d- Muhakkak bir cemaat içinde ve cemaatle hareket hâlinde olmalıyız. Bu cemaat de İslam’ı kendi idrakine göre anlayan, kalıplarını aşamayan, mü’minleri kuşatacak geniş bir yürek taşıyamayan karakterde olmamalıdır. Ümmet’i bütün renkleriyle ve sorunlarıyla, farklılıklarıyla, geçmişle gelecek arasında dengeli bir yerde durarak kavrayabilen bir cemaat, içinde bulunmayı zorunlu gördüğümüz cemaat olmalıdır. İslam’ın bir alanını, kendine çalışma alanı yapıp gerisini yok gören anlayıştan uzak kalmaya mecburuz.
e- Biz umut ümmetiyiz. Kıldan yapılmış göçebe çadırlarında yaşayanların bile Kur’an nuruyla nurlanacağına, küfür ehlinin nihai galibiyeti elde edemeyeceklerine, durum ne olursa olsun sonunda Allah’ın yardımının bize ereceğine, dünyanın ahiretteki kazancımızın yanında bir hiç olduğuna iman ediyoruz. Bu iman, bizim enerjimiz ve çalışma aşkımızdır. Yanar eririz ama ateşe atılırken bile ‘Rabbim bana yeter!’ deriz. İslam’ın sistemi, hilafeti kalkmış olabilir. Bir gün daha gür ve daha müessir olarak geri geleceğine imanımız, yarın sabah güneşin doğacağına itimadımızdan daha fazladır. Dik durun, erimeyin, küçük düşünmeyin, küçük ve dağınık düşünenlerle mesafeli kalın. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

Bir yorum

  1. Bu zor ve ahir zamanda bundan daha başka nasıl bir cevap verilebilir biz bilmiyoruz. Eğer içiniz rahat etmiyorsa inşaalah en doğru ve isabetli cevap verebilecek kimselerle rabbim karşılaştırır sizleri ve bizleri de bu konuda bilgilendirirsiniz. Allah’a emanet olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.