Dini Soru / Sorular / Gusül abdestinde bir yeri yıkamayı unutmak

Gusül abdestinde bir yeri yıkamayı unutmak

Sponsorlu Bağlantılar

Gusül abdestinde bir yeri yıkamayı unutmak

Soru

Hayırlı günler hocam, ben gusül abdestinde, namaz abdestinde ve namazda Maliki Mezhebi’ni taklit eden Hanefi bir erkeğim. Size almış olduğum gusül abdestinin geçerli olup olmadığını sormak istiyorum. Kısaca izah edeyim; ben ellerimdeki ve kollarımdaki siğiller sebebiyle siğil ilacı kullanıyorum. Bu ilaç derinin üzerinde kuruduktan sonra kabuk haline geliyor. Bazen temizlemesi zor oluyor. Almış olduğum gusül abdesti öncesinde bu durumum aklıma geldi. Bu yüzden önce siğiller üzerindeki kabukları temizledim ve sonrasında gusül abdestimi aldım. Daha sonra öğle namazını kılıyordum ki içime bir kurt düştü. O da “ya bu kabukları iyice temizleyemediysem düşüncesi idi. Namazı bitirdikten sonra ilgili bölgeleri kontrol ettim ve küçük bazı 1-2 kabuk parçasının olduğunu gördüm. Onları deriden çıkarır çıkarmaz, hemen banyoya koşup ilgili bölgeyi suya tuttum. Çünkü vücudun bir bölgesini yıkamayı unutunca aradan 1 ay bile geçse o bölgeyi yıkayınca gusül abdesti kabul olunuyormuş diye biliyorum. Ellerimdeki ilgili bölgeleri suya tuttuktan sonra başka bir düşünce geldi aklıma. O da;bu durumun sadece gusül abdesti sırasında ilgili bölgeyi yıkamayı unutanlar için geçerli olduğu, halbuki bu durumu benim unutmadığım ve gusül abdesti öncesi bu kabukları yeterli derecede tedbirli davranıp soymadığım için o bölgeyi yeniden yıkasam bile cünüplükten kurtulamayacağım idi. Bu aklıma gelen düşünceler vesvese mi? Yoksa ben şu an cünüp müyüm? Şimdiden teşekkür ederim…

Cevap

Hayırlı günler kardeşim. Allah şifalar versin. Eğer vücut yarasından değilde ilaç veya benzeri birşeyden bir kabuk oluşmuşsa onun temizlenmesi gerekir. Bu mazeretiniz de aynen unutmak gibi geçerlidir ve o yeri yıkamakla guslünüz tamam olmuş oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

2 Yorumlar

  1. Allah razı olsun,sağ olun.Normalde çok dikkat ederim bu konuya.Ama banyodayken yaptığım kontrol bana az gibi gelmişti,o yüzden o anki nispeten az kontrolüm sebebiyle “Allah bu gusül abdestimi kabul etmeyebilir” diye düşünmüştüm.

    Bir de hocam,aklıma konuyla fazla ilgisi olmayan bir soru geldi.Onu da cevaplandırırsanız çok sevinirim.Boy abdesti,namaz abdesti ve namazda Maliki mezhebini taklit eden bir Hanefi olarak;namazları çorapsız,çıplak ayakla kılmanın bir mahzuru var mıdır?

  2. Bir mahzuru yoktur kardeşim Allah kabul eylesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.