Dini Soru / Sorular / Gusül alırken Çıplak vaziyette Besmele çekilir mi ?

Gusül alırken Çıplak vaziyette Besmele çekilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Gusül alırken Çıplak vaziyette Besmele çekilir mi ?

Soru

Gusül abdesti alırken doğal olarak çıplak olur insan , Besmele ile gusül abdestine başlamak gerekir , ama bildiğiniz üzere besmele de bir ayettir , Banyoda çıplak vaziyette besmele çekip gusül almak doğru değildir, çünkü bir kuran ayetini çıplak okumak demektir bu . Size soracağım soru , banyoda çıplak besmele çekilmediğine göre nasıl bir şekilde gusul almamız gerekiyor ??

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Gusül abdesti alırken ve banyoda iken sessizce kendisi işiteceği kadar besmele çekebilir bunun bir sakıncası yoktur. Niyet ederken içerisinde Allah’ın ismi geçer, niyet edebilir besmele çekebilir ve abdest dualarını da edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: banyoda besmele çekilir mi, banyoda besmele çekilir mi diyanet, tuvalete girerken besmele çekilir mi çekilmez mi, gusul abdestinde ciplak besmele getirmek, gusül için banyoya girerken besmele nasıl çekilir

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Selamünaleyküm hocam, arkadaşın yazdığı mesajı okudum. Sanki;”besmele çekmek farzdır” diye bir izlenime kapıldım. Ama yanlış da anlamış olabilirim .Ayrıca ben; gusül abdesti, namaz abdesti ve namazda Maliki mezhebini taklit eden bir Hanefi’yim. Bu ibadetler öncesinde niyet ederken besmele çekmek farz değil diye biliyorum, ben şahsen çekmiyorum. Bir sorun olur mu? Benim durumumda olan biri için gusül abdesti, namaz abdesti ve namazda besmele çekmek ile ilgili hüküm nedir?

  2. Gusül abdesti alırken besmele çekmek sünnettir farz değildir. Besmele maliki mezhebinde de sünnettir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.