Dini Soru / Sorular / Hadisi inkar etmenin hükmü

Hadisi inkar etmenin hükmü

Sponsorlu Bağlantılar

Hadisi inkar etmenin hükmü

Soru

İnternette bir hadisin sahih olmadığı rivayet ediliyor yazıyordu. Hadis sahihse ve ben inanmadıysam dinden çıkmış mıyımdır? Hadisin ne olduğunu hatırlamıyorum.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Hadisi şerifin peygamberin sözü olup olmadığına inanmak açısından hüküm değişir. Eğer peygamber sözü olduğuna inanmadığı için inkar ediyorsa bundan dolayı küfre girmez ama kesin bir şekilde bu peygamberin sözüdür deyip inkar edilirse o zaman Allah korusunu küfre girilir.

Hadis ve sünnetin önemi hakkında ayeti kerimeler:

“Hayır, hayır! Senin Rabbin hakkı için, onlar aralarında ihtilâf ettikleri meselelerde seni hakem kılıp, sonra da verdiğin hükümden ötürü içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın sana tam bir teslimiyetle bağlanmadıkça iman etmiş olmazlar.”(Nisa, 4/65), “O kendi heva ve hevesiyle konuşmuyor. O, kendisine vahyedilen bir vahiyden başka bir şey değildir.”(Necm, 53/3-4)

Suyutî; “Hadis otoriteleri tarafından sıhhatin şartı olarak kabul edilen kriterlere sahip olan bir hadisi inkâr eden kimse kâfir olup Yahudî, Hıristiyan ve diğer kâfir kafilelerle birlikte haş rolur” şeklinde fetva vermiştir(bk. Suyutî, Miftahu’l-Cenne fi’l-ihticaci bi’s-Sünne, s.14).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.