Dini Soru / Sorular / Hanefi Maliki Camii Yapimi

Hanefi Maliki Camii Yapimi

Sponsorlu Bağlantılar

Hanefi Maliki Camii Yapimi

Soru

Selamun aleykum
Fransa’da yaşıyorum, bulunduğum şehirde türk ve arap olarak hem hanefi hemde maliki mezhebe bağlı müslümanlar var.
Bir camii yapımı için ortak bir arsa almayı düşünüyoruz.
Fakat cemaatimiz ikiye bölündü: cemaatimizin bir kısmı aynı arsada bir camii olsun diyor (ümmetin birleşmesini düşünenler), diğer kısmı ise aynı arsada iki ayrı mescid olsun diyor biri türkler için biride araplar için (mezhep farklılıklarını düşünenler)
İstişare ediyoruz, hangisini yapmak dinimizce uygundur ?
Teşekkür ediyorum.
Selametle

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Almanya’da 15 sene imamlık yapan bir kardeşinizim aynı zamanda. Bırakın aynı arsa içerisinde bir ihtiyaç olmadan birbirine çok yakın inşa etmek bile uygun olmaz. İslam dininde mezheplerin dördü de haktır. Bir maliki hanefi imamının arkasında ve bir hanefide maliki mezhebinden olan bir imamın arkasında namaz kılabilir. Böyle bir meseleyi bir gündem haline getirmek bile çok üzücüdür. Bunun hiç bir açıklaması ve dayanağı yoktur. Ne fıkhi açıdan nede başka bir açıdan hiç bir izahı olamaz. Çevrenizde bulunan ve ilmine güvenilen hocalara danışın. Avrupa gibi bir ortamda müslümanların birlik ve beraberliğe en çok muhtaç olduğu bir memlekette bu tür basit ve lüzumsuz ayrılıklarla bölünmek asla uygun değildir. Bir an önce bu düşüncelerden vazgeçilmeli ve kardeşler olarak ortak karar alınmalı ve güçler birleştirilmelidir. Daha sonra müslümanlara yakışan güzel bir eser inşa etmeye hemen koyulmalısınız. Kardeşlerime selamlarımızı iletin, Allah yardımcınız olsun ve Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.