Dini Soru / Sorular / Hanefi mezhebine göre mürtedin tevbesi

Hanefi mezhebine göre mürtedin tevbesi

Sponsorlu Bağlantılar

Hanefi mezhebine göre mürtedin tevbesi

Soru

Bazı dini sitelerde üçdefadan sonra mürted olanın tevbesi kabul olunmaz yazıyor. Tekrar tekrar irtidat edenin tevbesi kabul olunmaz yazıyor. Hanefi mezhebinin bu konuda görüşü nedir.

Cevap

Tövbe edilen her günahın tövbesi vardır. Kul yeter ki tövbe etsin pişman olsun. Allah kullarının tövbesini kabul edendir ve affedendir. İslam hukukunda mürtedlere idam cezaları vardır. Hanefi mezhebine göre kısaca şu kuralları geçerlidir:

– Hanefi mezhebine göre kadın mürted olursa öldürülmez. Fakat tövbe edinceye kadar konulacağı hapiste kalır. Diğer üç mezhebe göre mürted olan kadın da öldürülür. (Zuhayli, a.y)

– Buna mukabil, Hanefi mezhebine göre, Mürted olan bir erkeğe tövbe etme fırsatını vermek ve tövbe etmesini talep etmek müstehaptır. Diğer üç mezhebe/Cumhura göre, mürtedin tövbe etmesini talep etmek ve ona bu fırsatı tanımak ve (en az üç gün hapiste/gözetim altında tutarak) bunu tahakkuk ettirmeye çalışmak vaciptir. (Zuhayli, 6/187-188)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. peki değerli hocam tevbenin kabul edilmeyişi şeri mahkemelercemidir. Ayrıca hanefi fıkıh alimleri mürtedin tevbesi konusun da hangi görüştedirler.saygılar…

  2. Şer’i mahkemeler sadece o kişinin diyeceği şeye bakarlar. Tövbeyi kabul etmek Allah’a aittir. Yukarıda ki görüş hanefilerin görüşüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.