Dini Soru / Sorular / Haram ve şüpheli şeyler

Haram ve şüpheli şeyler

Sponsorlu Bağlantılar

Haram ve şüpheli şeyler
Soru

Selamun aleykum;
sorumun cevabını hakkıyla alacağıma inanarak yazıyorum ;
Bir proje çalışması yaptık ve bunu gerçekleştirmek için yeterli imkanımız yok, ne devlet ne özel yatırımcı destek olmadığı gibi olduğu takdirde neredeyse tamamen projenin haklarına el koyacak,devlet desteğindede bi noktaya maddi imkansız gelemiyoruz.Bundan dolayı ümitsizlikten oynanan bi şans oyunundan çıkan parayı veya taşınmaz halini ,katılım bankasından kredi almak için ipotek olarak kullanıp,%65 ini devletin desteklediği fakat %35 ini kendimiz karşılamak zorunda olduğumuz (%35 i bile 2 ev parasını geçiyor) bu kredi ile gerçekleştirdiğimiz projenin kendi masrafını çıkarmasından sonra ipotekli haram parayı elden çıkarmak suretiyle hayalimizi gerçekleştirmemiz ve harama el sürmeden imkansızlığımızı imkana çevirmemiz caiz olur mu?

Değilse fiili ve sözlü duamızın günahlarımızdan kabul olmaması durumunda şu anki borçlarımızdan kaynaklı kul hakkıyla göçme korkusu ve diğer maddi sağlık ve ailevi sıkıntıların daha büyük problemleri tetikleme durumu göz önüne alındığında daha çok günaha girme riskini şimdiye kadar yaşadık ve daha fazlası hakkıyla müttaki bi müslüman olamamamızdan dolayı sanki yolumuza döşenmiş mayın gibi bekliyorken ne yapmamızı tavsiye edersiniz ?

Aklımıza gelen bu durumu yapmazda normal yollardan hayatımıza devam edersek bir kapı açılmadığı takdirde senelerce bu imkanlarla borçlar ödenemeyeceği gibi diğer sağlık ve ailevi ve bireysel konularda karşımıza çıkacak sıkıntıların altında ezilip daha fazla günah işleme riski anlamına gelmiyor mu?

Borçlar ve sağlık sorunları hem bireysel hem ailevi boyuttadır, daha önce yapılmış hataların sonucudur geriye dönmek mümkün değildir. Hem kendimiz ,hem devlet için yararlı olacağını hesapladığımız bi projeyi gerçekleştirmek için bu yol aklımıza gelen tek yol olarak kaldı. gerçekleştirmek için biz kendimizi onay vermek durumunda hissediyoruz,bu konuda dini tehlike varsa nedir düşüncelerinizi bekliyoruz.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Allah sizi helal yoldan başarılar ihsan eylesin ve muvaffak eylesin.

– Hiç bir şekilde bir şans oyunuyla ticaret veya yatırım yapmak caiz değildir. Bir kısım bile olsa bu haramdır. Faizsiz çalışan kurumlarla çalışma konusunda ise günümüz alimlerinden bazılarının olumlu görüşleri vardır onlarla amel edebilirsiniz.

– İnsan borca girmiş olabilir ve işleri yolunda gitmemiş olabilir ama bunun çözümü harama yönelmek olmamalıdır. Kul haklarından kurtulayım derken bunu haramla çözmeniz caiz olmaz.

– Bu dünyada her sıkıntının bir çözümü mutlaka vardır. Sabırlı ve mücadeleci olun. Çözümü her zaman helal yollardan arayın ki Allah’da size yardım etsin ve işinize bereket katsın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Abdestte özürlü hükümleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.