Dini Soru / Sorular / Haramı beğenmek

Haramı beğenmek

Sponsorlu Bağlantılar

Haramı beğenmek

Soru

Sosyal paylaşım sitelerinde bir haramı beğenmek

Hayırlı günler hocam; bir günahı beğenmenin küfür olduğunu duydum. Buradan yola çıkarsak; bazen insanlar sosyal paylaşım sitelerinde müzikli şarkılar paylaşıyorlar. Müziğin direkt kendisinin günah olmadığını, eğer günah unsurlarını içeriyorsa haram olduğunu duydum. Eğer bu paylaşılan şarkı günah unsurları içeriyorsa, bu şarkıyı sitedeki beğeni sekmesine tıklayıp beğenmek küfür müdür? Gerçi bu tür sitelerde haram bir şeyin haram olduğuna itiraz etmeden yapılan bir beğeninin küfür sayılmayacağını duydum ama emin olamadım yine de. Beni bilgilendirir misiniz bu konuda?

Cevap

Hayırlı günler kardeşim bir günahı, haramı bile bile beğenmek, ben de onaylıyorum demektir. Bunun anlamı budur. Müslüman izlediği, beğendiği paylaşımların ne olduğunu bilmeli ona göre davranmalıdır. ‘Dini manada’ küfür belli olan paylaşımları konuları beğenmek tehlikelidir. Sanal alemdeki kural, aynen gerçekteki hayatta olduğu gibidir. Gerçek hayatta haram olan, internet aleminde de haramdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. Haramı olduğunu bilip haram fakat hoşuma gidiyor demek küfür değil haramdır benim bildiğim kadırıyla. Mumsema, sorularla islamiyet, fetva meclisi gibi sitelerde de gördüm. Mesela içki çok güzel diyor adam ama bu adam içki iyidir helaldir veya haram olsun çok iyi tarzı demek istemiyor içki haram fakat bana hoş geliyor. Bu içki ne güzel şeymiş içince kafası güzel oluyor insanın dese biri ama bu adam içkinin tadını, kafada verdiği hisse güzel dese bunla islamda olsun olmasın farketmez içki güzel veya helaldir gibi yorumları yapanla durumu bir olmaz. Gönülleri de niyetleri de ALLAH bilir sadece. Müzik sayfasını sen haram işliyorlar iyi yapıyorlar diye değil yaptıkları müzikler hoşuna gittiği için ”beğenmişsin”. Hatice ablamın kasıt ettiği içinde haram bulunan şarkıları dinlemenin ile içinde kadere isyan, küfür bulunan şarkıları beğenmenin arasındaki fark . Günah insana hoş gelmese zaten niye ahiretini riske atıp işlesin?? Bazıları malesef niyet sormadan aşırı gidiyor bende çok vesveseli araştıran biri olarak bizzat gördüm bunu. Mesela yurdumuzda herkes kapalı değil bir bayan t-shirt alsa onu beğense kafir diyen insan bile çıkabilir. Bir örnekte konuyu kapatalım mesela birinin ehli kitap olan bir karısı olabilir onu sevmesi onu güzel demesi onun dininden değil, güzelliğinden dolayıdır. Sizinde durum niyete bakıyor. Sen ya günah ama güzel geliyor bana, bana hoş geliyor, haram ama bana hoş görünüyor gibi ifadeler küfür riski taşımaz zannımca fakat aman günah olsa ne olur, günah olursa olsun içki iyidir tarzı konuşmalar tehlikelidir. Türkçe öyle bir dil ki çift mana çok bulunur. Mesela birine ALLAHsız desen alimler bu adam kafir diyebilir ama niyeti adamın dinine önem vermiyor demek olabilir. Güzel, iyi de bu tarz kelimeler haram, günah göze hoş gelmesi doğal bir şey. Yoksa adam hoşuna gitmese günahları işlemez. Güzel, iyi derken neyine iyi dediğiniz önemlidir direkt zina iyidir derse biri buradan zina yapmak iyi, helal bir şey gibi anlaşılır ama adam çok zina yapıyor hoşuna gitmiş haram ama zina yapmak çok iyi, çok hoşuma gitti manasında kullanmış olabilir. Orada kasıt harama güzel demekten haramı güzel bilmekten ötürü olmalı. İşte güzel kelimesi burda sıkıştırıyor. Şarkıya güzel demek küfür değildir günahtır haramı helal bilmek, güzel demek küfürdür deniliyor ee adama az önce şarkıya güzel demesinin küfür değil günahtır dedin. Orada benim anladığım kadarıyla harama güzel demek derken haramı beğenmek değil haramı hoş görmek haramı güzel, iyi, normal bir durum gibi görmek küfür manası taşır. Sağlıcakla Kalın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.