Dini Soru / İlim-Bilgi-Nasihat / Hasta duaları

Hasta duaları

Sponsorlu Bağlantılar

Hasta Duası, her çeşit hastalıklar karşısında şifa dilemek için edilir. Hastalıklar eğer varsa mutlaka bir şifası ve devası vardır. İlacı olmayan hiç bir hastalık yoktur ancak ölüm bunun dışındadır. İnsan hastalandığında nasıl tedavi için doktor doktor gerektiğinde dolaşıyorsa, manevi tedbirlerini alarak dua dua Allah’a yönelmelidir. Bu dualar denenmiş ve tecrübe edilmiştir.

Hastalıklara karşı dualar:

“Bismillahi yübrike min külli yesfike ve min şerri hasidin, ve min şerri külli zi ayn.”

Anlamı;

Allah’ın adıyla. Allah sana bütün hastalıklardan şifa versin. Hasettiği zaman hasetçilerin ve bütün nazarı değen kimselerin şerrinden korusun.”

Aise (r.a.)’den rivayete göre Rasullah (s.a.v) kendilerine bir hasta getirildiğinde şöyle dua ederlerdi;

“Ezhib”i be” se Rabbin” naşi esfi ve entes” safi la sifae illa sifauke, sifaen la yügadiru sekama” ( Bbu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifa ver, çünkü şifa verici sensin. Senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur. Öyle şifa ver ki hiç bir hastalık bırakmasın)

Allah’ım bana vermiş olduğun bu hastalık sana şükür vesilemdir.. Hiç bir kuluna dayanamayacağı yükü yüklemezsin, bana ve ümmeti Muhammed’e de şifalar nasip eyle Ya rabbim Amin.

Hadis-i Şerif’te buyruldu ki:

“Bir hasta, ‘la ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin’ i (15) kırk def’a okursa, şehit olarak vefat eder. Şifa bulursa, bütün günahları af olur.”

Ayşe validemiz buyurdu ki, Resulullah’ın bir yerinde ağrı olsa iki Kul e’uzüsuresini okuyup, mübarek avucuna üfler, elini ağrı olan yere sürerdi.

Bir gün iki gözü a’ma bir kimse gelip, “ya Resulallah” sallallahü teala aleyhi ve sellem” Allahü tealaya dua et, gözlerim açılsın,” dedi. Peygamberimiz, “Kusursuz bir abdest al! Sonra Ya Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam! Seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi! Bu yüce Peygamberi bana şefaatçı eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!” duasını okumasını söyledi. Adam, abdest alıp dua etti. Hemen gözleri açıldı. Bu duayı Müslümanlar, her zaman okumuşlar ve maksatlarına kavuşmuşlardır.

“Bismillah, erkıke min külli şey’in yü’zike, ve min şerri külli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike, Bismillahi erkike”.

Hasta Duası

Duanın anlamı, “Allah’ın adıyla seni rahatsız eden her şey den her türlü kötü nefisten ve kem gözden, sana koruma diliyorum. Allah sana şifa versin. Sana Allah adıyla koruma diliyorum.”

Bu duaların yanında birde peygamber efendimizin duaları vardır.

Ebu Said’e söyleyin. Allah’a sığınsın, ancak, hummaya, nazara, veya zehirli sokmalara okuma vardır.

Bir adamı sıtma tutsa ve üç gün ardı, ardına su dökünse de her gusülde; “Bismillahi Allahümme inni innema iğteseltü iltimase şifaike ve tasdike nebiyyike” derse ondan kurtulur.

Elini ağrıyan yerine koy. Üç defa şunu söyle geçer; “Bismillah Allahümme ezhib anni şerre ma ecidü bi da’veti nebiyyikettayyibil mübarekil mekini indeke bismillah.”

Sağ elini rahatsız olan yere koy ve yedi defa mesh et. Ve her defasında şunu de; “Euzü bi izzetillahi ve kudretihi min şerri ma ecidü.”

Elini, bedeninden ağrı gören yerine koy. Üç defa besmele çek ve yedi defa; “Euzü billahi ve kudretihi min şerri ma ecidu ve uhaziru.” de.

Sizden biri elem duyduğunda, elini acısını duyduğu yere koysun ve yedi defa şöyle desin; “Euzü bi izzetillahi ve kudretihi ala külli şey’in min şerri ma ecidü.”

Yemek yediğinde veya bir şey içtiğinde şöyle de; “Bismillahi ve billahillezi la yedurru ma’asmihi şey’ün fil ardı ve la fissemai ya Hayyu ya Kayyum.” Böyle söylersen o yiyecek veya içecekten sana bir hastalık gelmez. Hatta içinde zehir bile olsa.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Nasip Duası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Nasip Duası

Sponsorlu Bağlantılar Nasip duası, insanların çokça istediği ama bir türlü olmadığı bazı işlerinin olması için …

Cünüpken Oruç Tutulurmu

Sponsorlu Bağlantılar Cünüp iken oruç tutulabilir ancak bu cünüp olma şekline bağlıdır. Eğer uykusunda ihtilam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.