Dini Soru / Sorular / Hayal kurmanın günahı

Hayal kurmanın günahı

Sponsorlu Bağlantılar

Hayal kurmanın günahı

Soru

Hocam hayırlı günler.
Ben her şeyi kafama çok takıp çok büyüten bir insanım. Bu yüzden de şeytanın vesveseleri yüzünden üzülmem çok kolay oluyor. Hocam sorum şu biraz saçma olacak ama affola. Mesela diyelim hayal kuruyoruz. Bunlar gerçekten boş hayaller yani asla suizan kastıyla oluşan hayaller değil. Birini öldürmeyi hayal ederken bu hayal bizim hareketlerimize yansıdı. Yani bir şekilde canlandırdık. Bundan dolayı günah olmuş mudur? Hocam içim hiç rahat değil bu yüzden düşünüp duruyorum. Dolayısıyla hep üzgünüm hayattan tat alamaz hale geldim. Birini öldürmeyi hayal edip hareket oluşursa bu büyük bir günah mıdır? Cevap verip aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler cevabınız için.

Cevap

Hayırlı günler kardeşim. Bu tür düşünceler vesvesedir yani sana ait olmayan şeytanın sana verdiği düşüncelerdir. Bu tür düşüncelerden dolayı insana bir günah ve sorumluluk yoktur. Ama düşünceler eyleme dönüştürülürse o zaman sorumluluk gerektirir. Senin yapman gereken şey, bunları önemsememektir. Allah’a emanet ol.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

4 Yorumlar

  1. Öncelikle cok sagolun cevabiniz icin. Hocam simdi bu benim yaptigim eyleme dönüştüğü icin gunah mi oldu? Ne yapmalıyım?

  2. Eyleme dönüşen bir durum varsa tövbe etmelisin

  3. Hocam rahatsız ediyorum ama bir şey daha sormak istiyorum. Boyle bir seyi canlandirdigim icin gunahi cok buyuk mudur? Birini öldürmenin günahi gibi midir? Cevap verirseniz sevinirim. Tesekkurler.

  4. Hayalinde canlandırmaktan dolayı günah yoktur bunu yukarıda da izah ettik. Eyleme dönüşen düşüncelerden insan sorumludur. Verebileceğimiz cevap budur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.