Dini Soru / Sorular / Hayırlı bir evlilik yapmak istiyorum

Hayırlı bir evlilik yapmak istiyorum

Sponsorlu Bağlantılar

Hayırlı bir evlilik yapmak istiyorum

Soru

Evlenmek için illa yanlış şeyler mi yapmak lazım?

Hocam selâmun aleykum ben 19 yaşında bir kızım evlenmek istiyorum ama aileme ne zaman konusunu açsam beni yanlış anlıyorlar anneme ne zaman evlilik ile ilgili bi şey desem sanki ben çok istekliyim yani başka anlamda istekliyim de hemen gitmem lazımmış gibi davranıyor babam zaten ciddiye bile almıyor aile yakınlarından halama söyledim halam 25 yaşından önce evlenme sakın diyor ama niye yani benim aklım başımda ergenliğe girdim zaten hayırlı çocuklarım olsun hayırlı biri olsun hem dinin yarısi değil mi?

Evlilik niye şimdi olmuyor teyzemlere söylüyorum onlarda aynı şekilde dur işte napican koca kahrı çekicen diyorlar bu sefer acaba hiç mi iyi insan yok falan diye düşünmeye başlıyorum kaç kez bunu dile getirdim her evlilik konusu açıldığında hep olumlu şeyler söylüyorum direk istiyorum diyemiyorum çünkü hep tepki ve yanlış anlaşılma oluyor bir kac gün önce yine bu konuda yanlış anlaşılma oldu.

Ben yanlış bi sey yaptım evet bir erkek mesaj atmış bi sosyal hesaptan normalde kimde mesaj atmaz bi kişi atınca bende bi an nefsime yenik düştüm cevap verdim annemde bunu gördü sürekli üstüme gelmeye başladı pek isteklisin, hemen bitirelim çeyizlerini, sen gidicisin gibi seyler söyledi bama bunları söylediği ses tonu çok aşağılar gibiydi benimde zoruma gitti baya bi ağladım bu seferde başından ağla sonunda ağlayacagina gibi yine küçümser konuşmalar yaptı ben bi şeyler anlatmaya çalışıyorum ama anlamıyor bide ben senin ciğerini bilirim diyor benim ciğerimi bilen insan düşüncelerimi bilir mantığımi bilir evlenmek için illa yanlış mi yapmamız lazim illa haram bi sekilde hamile mi kalmamız lazım.

Ben evlenmek istiyorum hayirli çocuklar büyütmek istiyorum bana annem babam küçükkende büyürkende hiç bi şey anlatmadilar kapan dediler kapandim ama niye kapanmam gerekiyor anlatmadilar topuz yapma dediler ama nedenini soylemediler ben sorduğum zamanlarda oyle olacak dediler kapattılar neden oruç tutuyorum anlatmadilar onlar oruç tutuyor diye tuttum namazı anlatmadilar kuran okumam gerektiğini anlatmadilar ama hep bi emirle namaz kıl dediler kıldım oruc tut dediler tuttum çoğu zaman soramadim çünkü benle ilgilenmezler beni dinlemezler anlamazlar. Ben kendi çocuklarıma her şeyi anlaticam inşallah çok hayırlı çocuklar yetiştiricem Rabbim izin verirse ben daha bir yıl öncesine kadar hiç bir şey bilmiyormusum elbet hatalarım oldu oluyorda benim şimdi ne yapmam lazım hocam Allah sizden razı olsun.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. 25 yaştan önce evlenilmez diye ne dini bir sınır vardır ne de bilimsel. Ergenliğe girince eğer istiyorsan evlenebilirsin. Tam tersi, geç evlenen insanların, birbirlerine tahammülü daha kıtlaşır çünkü o yaşlarda artık kişilik iyice oturmuş olur ve kimse kendisinden taviz vermek istemez, maalesef artık çoğu insan, nefsinin kölesi olacak eşler ister oldu.
Ailenin dini bilgisi az olabilir ama artık kendin araştırabilecek, ilim öğrenebilecek yaştasın.
Harama bulaşma, sonra iş işten geçince bu sefer yaptıklarını onarmaya çabalarsın. O nedenle o yola hiç girme. Büyüklerinden yardım iste. Ahlakı düzgün, dini bütün bir erkekle evlenmeye çalış. Allah’a emanet ol kardeşim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.