Dini Soru / Sorular / Hayızlı İken ezber yapmak

Hayızlı İken ezber yapmak

Sponsorlu Bağlantılar

Hayızlı İken ezber yapmak

Soru

Selam aleykum
Kişi hayızlıyken Kur’an ezberi yapabilir mi yada telefondan veya başka bir yerden Kuran’a bakmadan dinlerse o şekilde ezber olur mu ? Günahı var mıdır? Bazı okul Kur’an hocaları halden anlamadığından ezberleri istiyorlar bizlerde durumumuzu söyleyemediğimizden mecbur ezer yapma durumunda kalıyoruz afff

Cevap

Aleykum selam kardeşim.
Bu konudaki hüküm bellidir. Ancak özellikle günümüzde bazı hafızlık kurslarında veya bazı okul derslerinde mecburiyetten dolayı bu tür sıkıntılarla karşılaşılmaktadır. Bu konuda bir çok hafızlık veya ezberle meşgul olan kadınlar maliki mezhebinin görüşüne göre amel etmektedirler.

Maliki mezhebine göre hayızlı ve nifaslı kadının Kur’an’ı ezberden okuması caizdir.
Hayız ve lohusalık sebebiyle, cünüplük dolayısıyla haram olan şeyler yedi husustur: Bütün namazlar, tilavet secdesi, Mushaf’a dokunmak, mescide girmek, tavaf, itikaf ve Kuran okumak. Ancak Mâlikilerde mutemet olan görüşe göre hayızlı ve nifaslı kadının, cünüp olsun olmasın ezberden Kuran-ı Kerim okuması mekruh değildir. Ancak kanın kesilmesinden sonra gusledinceye kadar mutlak olarak hiçbir şey okuyamaz. Çünkü böyle bir durumda özrünün bulunması söz konusu değildir. (Prof. Dr. Vehbe Zuhayli; İslam Fıkhı Ansiklopedisi, c:1, s:357-359)

İslam âlimlerinin çoğu hayız ve nifas halindeki bir kadının Kuran-ı Kerim’i ezberden bile okuyamayacağı hususunda ittifak etmişlerdir. Ancak Maliki mezhebi âlimlerine göre kadının hayız döneminde Kuran’ı ezberden okuması caiz görülmüştür. Hafızlık yapanların regl dönemlerinde Maliki mezhebinin hükmüne ittiba etmek suretiyle Kuran-ı Kerim ezberini yaptıkları bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.