Dini Soru / Sorular / Hayvanlara verilen zararlar

Hayvanlara verilen zararlar

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvanlara verilen zararlar

Soru

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi hayvanların kullanımı dünya üstünde büyük bir endüstri oluşturuyor. Hayvanlar deri, et, süt, kürk, av ve ilaç gibi sektörler için büyük zulümler içinde, kimi zaman küçücük kafesler içinde hiç güneş ve toprak yüzü görmeden öldürülüyor, sakat bırakılıyor. Bunlar doğru mudur? Bu hayvanlara her ne şekilde olursa olsun zarar vermemek ve merhamet etmek gerekmez mi? Bu zulmü uygulayan kişi ve şirketlerin ellerinden bu hayvanları kurtarmak hırsızlığa girer mi? Hayvanların kurtuluşu için hayvanlara zulmedenlere verilen zararlar günah olur mu?

Cevap

Merhaba kardeşim. Evet haklısın ve gerçekten bugün özellikle dünyada hayvanlara çok büyük işkenceler ve zulümler edilmektedir. Hayvanlar için peygamber aleyhisselam şöyle buyurmuştur: Hayvanlar Allah’ın dilsiz kullarıdır onlara zulüm etmeyiniz. Allah bir karıncaya bile edilen zulmün hesabını soracaktır. Zulüm yapan şirketleri ifşa etmek, yetkililere şikayette ve ihbarda bulunmak ile bu yolda her türlü girişimleri kanunlar çerçevesinde yapmak mümkündür. Ama gizlice alma ve o şirketlere kanun dışı zararlar vermek caiz olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Hocam Allah razı olsun cevap için ancak şu sorun var. Bazı yasalar ve yetkililer bu zulmü mazur görüyor. Ne yapmak lazımdır?

  2. Haklısınız hocam. Sağ olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.